Chátrání nemovité kulturní památky, která kdysi zaujímala veřejnost svou plošnou ornamentální a figurální výzdobou stěn škrabanou do omítky, zastaví rekonstrukce. Ta podle starosty Uherského Ostrohu Vlastimila Vaňka začala už v loňském roce odstraněním omítky v dolní části zvonice a odvlhčovacími pracemi a skončit by měla v příštím roce.

„Koncem první zářijové dekády byl v rámci rekonstrukce památkového objektu snesen z předměstské zvonice unikátní zvon Ondřej i se zvonicovým nástavcem se stanovou stříškou,“ uvedl první muž města. Jak dále informoval, zvonici pak obsadili řemeslníci, kteří opravují její střechu a vnitřní prostory. „Předpokládám, že rekonstrukce střechy, na niž jsme museli nechat udělat krytinu na zakázku, by měla skončit ve druhé polovině října. Oprava střechy přijde na 350 tisíc korun. Sto dvacet tisíc korun dostaneme dotaci z takzvaného Havarijního střešního fondu ministerstva kultury,“ svěřil se starosta. Oprava zvonice bude podle něj pokračovat ještě v příštím roce. Proměna čeká fasádu, hodiny a nástěnnou ornamentální a figurální výzdobu vnějšku historické památky.

Omlazení se dočkal i pomník obětem I. světové války, který až donedávna stál jen několik metrů před zvoničkou. V současné době je v rukou kameníků. „Na obnovu památníku, který by se měl vrátit na původní místo do jednoho měsíce, jsme dostali čtyřsettisícovou dotaci z ministerstva obrany, sto dvacet tisíc uhradíme z pokladny města. Památník i zvonice budou nyní lépe viditelné. Nechali jsme pokácet dva jehličnany, které bránily v pohledu na ně a navíc způsobovaly poškození památníku,“ vysvětlil starosta.

Občané města i jeho návštěvníci mají v těchto dnech jedinečnou možnost spatřit na vlastní oči zvon Ondřej, který se v říjnu opět vrátí na předměstskou zvonici v nádvoří zámku. Historický barokní skvost, který je vysoký 72 cm, průměr má 84 cm a váží bezmála půl tuny, vytvořil neznámý zvonař na počátku 17. století. Z nápisu na zvonu lze vyčíst, že byl opraven v roce 1631. V současné době ale barokní zvon žádnou opravu nepotřebuje. Zvon Ondřej byl i s umíráčkem umístěn na zvonici v roce 1881. Po nařízené rekvizici zvonů za I. světové války, jíž za oběť padly všechny zvony ve městě, se o záchranu zvonu Ondřeje zasloužil tehdejší starosta Josef Vaculík.

Zdeněk Skalička