Návštěvník obce se nechává okouzlit pohledem do krásného údolí říčky Stupavky, která od pramene na kopci Vlčák teče nitrem Chřibů přes Staré Hutě a Stupavu. V katastru města Koryčany napájí vodní nádrž pitnou vodou, odkud již teče dál s označením Kyjovka. Staré Hutě jsou obklopeny bukovými lesy a romantickou atmosférou venkovské selanky. Návštěvníci najdou v obci klid, pohodu a odpočinek od městského ruchu.

Dřívější slávu skelné hutě (1701 až 1876) připomíná kromě názvu obce lípa, zvaná Malíkova. Ta vyrůstala ve dvoře někdejší sklárny. Obvod kmene bezmála 160leté lípy činí 420 cm. Severozápadně nad Hutěmi se nachází dvanáctimetrový Velký Buchlovský kámen, v jehož sousedství je skalisko Malý Buchlovský kámen.

Z popela vyrostl kulturák ve Strání. Obnova přišla obec na více než 50 milionů korun
Z popela vyrostl kulturák ve Strání. Podívejte se na proměnu vyhořelé ruiny

V obci je cihlová kaplička Panny Marie, jejíž vznik se datuje do poloviny 19. století. „Při rekonstrukci byla do ní uložena kovová schránka s poselstvím pro příští generace. Noviny, mince, slivovice i současná pohlednice vesničky. Kaplička stojí v místech, v nichž od nepaměti stávala zvonice,“ upřesnila starostka Sylvia Kočířová.

Součástí malého svatostánku je i zvonička, v níž je umístěn zvon s názvem Cyril a Metoděj. Od roku 2018 se ale nerozezněl. „V obci není člověka, který by na něj uměl zvonit. Dodnes se nenašel, takže zvon stále mlčí,“ řekla smutně starostka.

Radost má z činnosti dobrovolných hasičů, jediné organizace, která v obci funguje.

„S hasiči je úžasná spolupráce. Důležitou roli hrají především ve společenském dění. Bez hasičů by to vše tak dobře nefungovalo,“ vysekla jim poklonu starostka.

Nejlepší nápady vznikají v hospodě

S úsměvem připomenula historii neobyčejných Tragačových závodů. Ty první se uskutečnily v roce 1968, poslední loni v červenci.

„Ten- hle plán oprášit kulturní dění v obci vznikl ve starohuťské hospodě, kde vznikají nejlepší nápady. Oprášit historii Tragačových závodů vymyslel Karel Kočíř s Petrem Polesným. Závodníci si sehnali nebo vypůjčili trakaře, oděli se do masek, které nám zapůjčil pan Vrtáček ze Slováckého divadla, a mohli závodníci vyrazit na trať,“ poznamenala starostka.

Prozradila, že akce se zúčastnilo 20 dospělých závodníků a osm z řad dětí. Zmíněné závody se uskuteční i letos.

Pochválila také chalupáře, kteří se aktivně zapojují do většiny akcí v obci.

Stavba venkovních bazénů u CPA Delfín v Uherském Brodě.
Další venkovní koupaliště v regionu dostaví už za pár týdnů v Uherském Brodě

„Máme kulturní dům, v němž pořádáme kolem osmi společenských akcí ročně. Z těch venkovních bych zmínila třeba drakiádu pro děti,“ přidala Sylvia Kočířová.

Pochlubila se, že obec řeší nový územní plán, na nějž získala dotaci od Zlínského kraje.

„Přáli bychom si, aby obec vzkvétala, přibývalo v ní nových občanů a lidem se ve Starých Hutích dobře bydlelo a žilo,“ realisticky přemýšlí starostka.