"S nástupem výpočetní techniky přestala být fyzika doménou experimentátorů a teoretiků. Třetí nedílnou součástí se staly počítačové simulace prováděné ve velkých výpočetních centrech. Mnohdy je levnější složité děje simulovat, než provádět drahé experimenty," vysvětluje Kulhánek a dodává, že jsou situace, kdy experiment není vůbec možno provést a počítačová simulace je jedinou možností ověření teorie.

V dnešní době je možno simulovat v podstatě cokoli - od Golfského proudu přes složité struktury v jaderné elektrárně až po velkorozměrové struktury vesmíru. Matematikové a fyzikové k tomu využívají bohatý arzenál různých metod a algoritmů. Simulace jsou proto rovnoprávným partnerem experimentů a teorie při poznávání přírody. V přednášce posluchači nahlédnou pod pokličku jednotlivých algoritmů a budou svědky některých simulací zajímavých fyzikálních jevů. Přednáška bude také odpovědí na otázku minulé Kulhánkovy prezentace týkající se galaktických uskupení - jak byly předváděné simulované obrazy pohybujících se galaktických kup vytvořeny a na základě jakých poznatků se takováto fyzikální zobrazení vytvářejí.

Přednáška významného vědce se uskuteční v pátek 11. května v 18 hodin. Další bezesporu zajímavou akcí zlínské hvězdárny v tomto týdnu bude přednáška Martiny Sálusové a Aleše Mikulky "Putování po Novém Zélandu". Přednášející se podělí o své zkušenosti a zážitky ze života jednoho roku, který strávili u protinožců. Cestovatelé navštívili všechny kouty této země, jenž uchvacuje svými přírodními sceneriemi. Beseda se uskuteční 10. května v 18 hodin.