„Ale přikrmování, které myslivci provádí, je na takové úrovni, že hlad prakticky nehrozí,“ informoval předseda okresního mysliveckého spolku Karel Blahušek, který je zároveň předsedou Mysliveckého sdružení Bojkovice.

Ledová krusta způsobuje poranění spárků, které pak srnčí omezuje v pohybu. Podle Blahuška však není největším nepřítelem zvěře počasí, ale lidé.

Nejdůležitější ale je, aby měla zvěř klid. Aby nebyla vyháněná z míst, kde odpočívá, a neztrácela tak zbytečně síly a zásoby tuku, které ještě má,“ vysvětluje Blahušek.

Lidé by podle něj neměli zbytečně chodit tam, kde nejsou turistické značky. Pokud jedou na lyžích, měli by se držet ve vyježděných kolejích a nevjíždět mimo tyto trasy. Také by neměli pouštět psy nebo jezdit po lese na čtyřkolkách. „Často rušené kusy pak podléhají celkovému vysílení či zánětům dýchacího ústrojí,“ uvedl Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

S ním souhlasí i Blahuška. „Pokud bude mít zvěř klid, bude všechno v pořádku. Úhyn je v zimě vždycky, to je přirozené. Letošní zima je sice relativně dlouhá, ale není to nic mimořádného. Sněhu není tolik, aby to dělalo velké problémy a zvěř je na to dostatečně připravená. Nečekáme nic tragického, že by nám třeba uhynula polovina zvěře,“ míní Blahušek.

Větší počet ošetřených zvířat zaznamenali v Záchranné stanici volně žijících živočichů v Buchlovicích, kde jich ročně ošetří až sto padesát. „Největší nárůst máme u káněte a u sov. Sněhová pokrývka je vysoká a potrava je pro ně velice těžko dostupná. Proto usedají u silnic a pak se dostávají do střetů s auty. Potom je nárůst zranění a následně pak příjmů u nás větší než obvykle,“ řekl vedoucí záchranné stanice Karel Tomešek. U dalších živočichů podle něj k většímu nárůstu nedošlo.

Paradoxně bude mít podle Blahuška zvěř největší problémy na jaře. „Až roztaje sníh a objeví se zelená potrava, bude mít zvěř problémy se zažíváním. To už ale nelze nijak ovlivnit,“ dodal Blahušek.

Jitka Cilečková