Ty však oproti lidem netrápí možná ani tak samotné teploty, jako spíš z toho vyplývající nedostatek vody a potravy.

„Zvěř v důsledku vysokých teplot poněkud mění své návyky, například chodívá později večer na pastvu, až zajde slunce. Spíš ji ale trápí úbytky vody a také nedostatek potravy. Máme již prakticky po žních, spousta trávy je vysekána a nová v důsledku horka nedorostla," nastínil nejzásadnější problémy, se kterými se v tomto období potýká zvěř, předseda Okresního mysliveckého spolku Uherské Hradiště Karel Blahušek.

Region Uherskohradišťska má však podle jeho slov oproti jiným lokalitám štěstí, že má na svém území celkem hodně toků. Ačkoliv i v těch se postupně snižuje průtok, zvěř má stále ještě dostatek možností, kde najít útočiště. To potvrzují také zástupci Mysliveckého sdružení Jankovice – Košíky.

„Domnívám se, že jsme na tom oproti jiným regionům ještě relativně dobře. My máme v rámci naší honitby prakticky v každém větším žlebu nějaké prameniště, takže s vodou to zatím až tak kritické není," uvedl hospodář tohoto sdružení Aleš Kodrla. Nicméně i přes tyto výhody se myslivci snaží v nelehkém období zvěři pomáhat.

„U některých pramenišť třeba hloubíme jámy, aby vytvořily větší tůni a také podle potřeby doplňujeme průběžně vodu do napajedel, kterých máme u nás několik," dodal Aleš Kodrla.

Letošní rok je dle vyjádření Karla Blahuška specifický především množstvím tropických dní. Zatímco jindy nejhorší vedra během týdne dvou pominula, letos je to pro zvěř o to namáhavější. Nedostává se jí například ani obyčejné ranní rosy, která je jindy osvěží. Nejhůře na tom je podle jeho slov drobná zvěř, například zajíci či bažanti.

Ovšem extrémně vysoké teploty a nadměrné sucho na druhou stranu přináší divoké zvěři i jistou výhodu. „Současné sucho nepřeje houbám a tudíž jsou celkem prázdné lesy od houbařů. Takže zvěř má v tomto období oproti jiným letům daleko větší klid," naznačil jeden z mála pozitivních dopadů Karel Blahušek. A jeho slova potvrzují i sami milovníci hub.

„V jiných letech jsem v tuto dobu už podnikal první výpravy do lesa. Letos se zatím ještě ani nechystám. Byla by to asi spíš jen turistika, než houbaření," vyjádřil se s úsměvem nadšený sběratel hub Karel Malina z Uherskobrodska.

Myslivci tak podle Karla Blahuška netrpělivě vyhlížejí jak deště, tak i ochlazení. Úplné zakončení žní pak odhalí, jaké budou skutečné stavy zvěře po letošním létě.