Zpráva o jeho havárii tehdy zapůsobila jako blesk z čistého nebe nejen v řadách jeho příznivců, ale také mezi jeho politickými oponenty. Na veřejnost se jen ztuha dostávaly informace o Vaculíkově zdravotním stavu. Mlčení, spekulacím a přílivu zpráv z druhé ruky učinil přítrž až telefonát do redakce Slováckého deníku.

Ve středu večer se tam totiž plánovaně ozval ze sluchátka sice poněkud unavený, ale přesto známý hlas: „Tady Josef Vaculík. Přeju dobrý večer.“

Čekání na informace o zdravotním stavu senátora volebního okrsku číslo 81 tak prolomil sám hlavní aktér dramatického dopravního karambolu z 11. září 2008.

„Teď už se cítím dobře. Až na nějakou pohmožděninu je to celkem v pohodě,“ řekl do sluchátka sice tiše, ale se sobě vlastním důrazem.

Mezi lidmi by se chtěl objevit už za pár týdnů. „Snad už za měsíc,“ odhaduje svou rekonvalescenci.

Do deseti dnů by měl Vaculík podle svých slov nastoupit rehabilitaci ve speciální léčebně na severní Moravě.

„Tam mě čeká zotavovací pobyt z poúrazového stavu po havárii,“ dodává na vysvětlenou. Na otázku, zda se po nehodě změnil jeho žebříček hodnot odpovídá, že se určitě bude víc věnovat odpočinku.

„Žádná situace nestojí za to, aby se kvůli ní člověk honil až do krajnosti,“ naznačuje závěry, které v něm vykrystalizovaly po zkušenosti s dopravní nehodou. Na adresu obhajoby svého senátorského křesla však z nemocnice důrazně vzkazuje: „Rozhodně nic nevzdávám!“

Vaculíkova předvolební kampaň se hned po zahájení jeho hospitalizace rozjela na plné obrátky a podle slov jeho asistentky Dany Klimešové funguje vše podle plánu.

Na mítincích ho totiž zastupují straničtí kolegové, mezi nimiž jsou například poslankyně Michaela Šojdrová, poslanec Ludvík Hovorka ze Šumic či místopředseda senátu Petr Pithart.