„Už několik let bylo snem zpěvaček Kalinky vydat první vlastní album. Na jaře v roce 2020 jsem se rozhodla, že se do toho opřeme, aby se ten náš sen stal skutečností. Cédéčko je ve skutečnosti majetkem obce Babice, která na jeho vydání poskytla finanční prostředky, zatímco zpěvačky Kalinky a cimbálové muziky Cifra a Štěpána Blinky zase umělečno,“ vyjádří se ke zbrusu nového alba Pěveckého sboru Kalinka jeho vedoucí Mariana Úředníčková, rozená Hrdinová.

„Před rokem v listopadu jsme v rolích zpěvaček poprvé stanuly v nahrávacím studiu ZUŠ Veselí nad Moravou a během jednoho víkendu jsme stihly natočit většinu sborových věcí. V dalších šesti měsících se dotáčely sólové písně, zpěvy a podobně. Vždycky jsme se snažily jezdit do studia maximálně připraveny. Se samotným nácvikem sól se začalo až po natočení sboru,“ listuje ve vzpomínkách vedoucí pěveckého ansámblu.

Jedním dechem dodá, že Kalinka čítá nyní 13 členek, z nichž je šest maminek.

„V průběhu natáčení CD byly tři miminka v bříšku svých maminek, já sama jsem začala cédéčko natáčet jako těhotná a na jaře jsem si do studia vezla v kočárku synáčka,“ rozehraje radostný úsměv na tvářích Mariana Úředníčková.

Plná nadšení se svěřuje, že na jednom cédéčku se podílely dvě cimbálovky.

„Většiny hudebních úprav se ujal Petr Číhal, primáš cimbálové muziky Cifra, která nás na CD také v rámci těchto úprav doprovází. Dvě hudební úpravy nám věnoval Ondřej Bazala, který nás doprovodil spolu s cimbálovou muzikou Štěpána Blinky,“ prozrazuje vedoucí Pěveckého sboru Kalinka.

Neodpustí si poznámku, že hudební režii zaštítil Jan Maděrič. Se zkouškami a samotným natáčením se Kalinka nepodřizovala členkám sboru, ale muzice. Přece jen člověk víc pozná, když při natáčení chybí basa a cimbál, než dvě zpěvačky.

„Nahrávání alba skončilo na konci letošního června. Práce zvukového režiséra Martina Vavříka s Janem Maděričem pokračovala další tři měsíce. Zpěvačky si poslechly výsledek až koncem září,“ svěřuje se Mariana Úředníčková.

Barbora Havlíková, jež byla zakladatelkou dětského folklorního souboru Kalinka, se nechala slyšet, že jeho rodný list se začal psát v roce 2003.

„Bývalý starosta Babic Miloslav Maňásek přišel tehdy za mnou s nabídkou, abych vedla dětský folklorní kroužek. Já mu na to kývnula, ačkoliv jsem měla tenkrát v postýlce šestiměsíční dcerušku Kristýnku, dnes už jednu ze zpěvaček Kalinky,“ dává k dobru Barbora Havlíková, ředitelka kudlovické základní a mateřské školy, která vedla sborek do roku 2016. V začátcích dětského sborku jí vydatně pomáhaly dvě maminky, Martina Palánková s Evou Obdržálkovou.

A co kompaktnímu disku popřála Barbora Havlíková, která jeho zrod podpořila?

„Přeji novému cédéčku, aby se posluchačům líbilo, aby z něj bylo cítit to upřímné srdce. Holkám přeji, aby se jim dařilo v osobním i pěveckém životě. Přeji jim hodně radosti. Vždyť radosti a lásky není nikdy dost. Těším se, že další cédéčko bude Kalinka křtít o letošních Vánocích,“ kula plány Barbora Havlíková.

„Já přeju novému cédéčku, aby se dostalo k co nejvíce uším posluchačů, protože na něm uslyší písničky veselé, smutné i neozpívané. Hlavně však přeju, aby si u něj nikdo neumýval nádobí,“ vyslovil s úsměvem svůj křest hudební režisér Jan Maděrič.

Na disku se mohou posluchači těšit na 21 skladeb

Starostka po křtu alba pěvkyním pogratulovala a řekla, že „Jsem na Pěvecký sbor Kalinka nesmírně hrdá a mám z něj velkou radost. Radost udělal nejen mně, ale i těm, kteří dnes na křest alba přišli a které si jej koupili a budou jej doma poslouchat. Byl to zážitek, euforie z toho, že zpěvačky Kalinky mohou zpívat a že je budou lidé poslouchat,“ řekla starostka Babic Martina Horňáková.