„Náhled na kvalitu vín je potřeba u nás trochu zdokonalovat a ujišťovat se v tom, že naši vinaři dělají velmi kvalitní vína a unesou archivaci, která není úplně jednoduchá," glosoval buchlovický vinař František Hrňa. Konstatoval, že prošel-li se návštěvník sobotní výstavy 320 vystavenými vzorky, tak výrazně podprůměrných a průměrných vín mezi nimi mnoho nenašel.

Sobotní výstava archivních vín proběhla v prostorech Dvora Pod Starýma horama v Boršicích za velkého zájmu 250 vínomilců. Ti mohli ochutnávat v 1. kategorii suchá a polosuchá vína, ve 2. kategorii sladká a polosladká vína a v té třetí vína červená. Šampionem výstavy v I. kategorii se stal Sauvignon, výběr z hroznů ročníku 2012 od Františka Hrni z Buchlovic. Šampionem výstavy v kategorii sladkých a polosladkých vín se stalo Vinařství Vaďura z Polešovic s ledovým Chardonnayem ročník 2013. Vítězem v kategorii červených vín se stal výběr z hroznů Cabernet Sauvignon ročníku 2010 od polešovického Míši Nikodéma. Vyhlášeni byli nejen tři šampioni výstavy za každou kategorii, ale ještě šestkrát tři místa v jednotlivých podskupinách. Tři základní skupiny byly rozděleny na podskupiny, a to rezerva stáří 2013 až 2010 a grand rezerva 2009 a starší vína.

Ostřílení vinaři ze Slovácka si pochvalovali, že Spolek vinařů BBP po dvaceti letech znovuobnovil výstavu archivních vín. „Přesvědčilo mě, že jedna výstava archivních vín by měla v okrese být," neodpustil si poznámku polešovický vinař Jaroslav Vaďura. Neskrýval radost na tím, že ledové víno Chardonnay ročníku 2013 z jeho vinařství se stalo šampionem v kategorii sladkých a polosladkých vín. Ale nezabodovalo na výstavě archivních vín jen v Boršicích, ale v předcházejících letech na mnoha jiných výstavách.

„Aby naše vinařství podpořilo tuto výstavu archivních vín, předložili jsme na ni deset vzorků. Pět z nich bylo oceněno zlatými medailemi a stejný počet jich získal medaile stříbrné. Průměr všech deseti vystavených vzorků vín byl velice dobrý," řekl s nadšením Jaroslav Vaďura.

„Mám radost z toho, že mé suché víno Sauvignon, výběr z hroznů ročníku 2012, v němž je sedm gramů cukru, zabodovalo i v Boršicích. Zvítězilo už na pěti výstavách a před dvěma roky bylo na soutěži Šampion šampionů na druhém místě," poodhalil úspěch zmíněného vzorku František Hrňa, jeden z iniciátorů boršické výstavy.

Ceny vinařům předávali senátor Patrik Kunčar, hradišťský starosta Stanislav Blaha, starosta Buchlovic Jiří Černý a první muž Polešovic Michal Zapletal.