Komfort na sněhu jim totiž bude možná kazit absence lanovky, kterou zástupci města a jeho partneři původně chtěli realizovat.

„Při předložení projektu jsme byli upozorněni, že v případě lanovky a lokality pro adrenalinové sporty nemůžeme počítat s dotací. Odborná komise tuto část záměru označila za záporný indikátor a na takto posouzenou část projektu prostě potřebnou finanční injekci nedostaneme,“ vysvětlila mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Zemčíková.

Součástí kopce Rochus, který se má v budoucnu stát víceúčelovou komerční, odpočinkovou a relaxační zónou, je i svah u městské části Jarošov. Ten je sice vybaven zastaralým vlekem, nicméně nová změna plánu se dotkne i provozovatele svahu Františka Příplaty.

„Tak to je pro mě novinka. Já jsem byl domluvený s radními, že lanovku společně zmodernizujeme. To, že ji modernizovat nechtějí, je trochu čára přes rozpočet,“ podotkl zklamaně Příplata.

Chybí příjezdová komunikace k vleku

Ten v současné době veškeré své plány na modernizaci svahu pozastavil.

„Důvodem je ekonomická krize a minimální zájem veřejnosti o využití svahu. Plochu musíme vybavit komerčně tak, aby byla pro lidi zajímavá. Za prioritní považuji výstavbu přístupové komunikace, která by umožnila příjezd aut ke svahu. Byl bych rád, kdyby město společně se mnou tuto komunikaci zbudovalo. Bez této cesty nemá cenu do svahu investovat,“ dodal Příplata.

Provozu lyžařského svahu by se rádi dočkali i aktivní milovníci tohoto zimního sportu. Například Josef Rybář z Uherského Hradiště vzpomíná s nostalgií na léta, kdy se to na Rochusu lyžaři jen hemžilo.

„Jezdíme teď lyžovat na Stupavu. Byl bych ale rád, kdyby stejná možnost byla znovu i v Jarošově, kam jsme jako kluci hodně chodili. Měl bych to blíž a svah je bezvadný, bylo by škoda provoz neobnovit,“ domnívá se Rybář.

Kompletní přeměna Rochusu na turisticky atraktivní zónu přijde město na 250 až 500 milionů korun. Výstavba bude rozdělena do několika etap a podle prvních odhadů by mohla začít už v příštím roce.

Datum ukončení výstavby dlouhodobého projektu prozatím zástupci města neznají. Odhady mluví až o deseti letech prací.

Výsledkem „přeměny“ kopce Rochus bude například unikátní skanzen s expozicí vinařství, několik sportovišť, ekofarma a chráněné přírodní lokality s naučnými stezkami.