„Smyslem revitalizace centra obce je zatraktivnění jejího prostředí. Letos jsme nechali na návsi vykácet přestárlé a nahnilé stromy, které zasahovaly do drátů elektrického vedení, ale také ohrožovaly bezpečnost provozu na místních komunikacích a k nim přilehlých chodnících,“ uvedla starostka Huštěnovic Jarmila Ulmanová.

Už odstraněné přestárlé modříny mají podle ní nahradit listnaté dřeviny, například habry či moruše. Půjde o vyšlechtěné varianty stromů s menším vzrůstem.

„Do dalšího zvelebení středu obce se pustíme až na jaře. Mezi budovou obecního úřadu a kostelem vznikne parčík, který bude pokračovat i za svatostánkem. Kromě travnatých ploch v něm budou květiny našich babiček a pěšiny z kamene. Asfaltovou plochu před kostelem nahradí zámková dlažba,“ prozradila první žena obce, která i se zastupitelstvem usiluje o to, aby centrum vesnice bylo její výkladní skříní.

Zelené plochy parčíku mají lemovat levandule, hortenzie, pivoňky, směs trvalek, ale také azalky, rododendrony, ibišky, mahonie, cypřiše, hlohy, jalovce a další keře.

Přestože někteří lidé o plánech na revitalizaci návsi nemají tušení, změnu vítají. „Ani nevím, že se má na návsi něco dělat. Listnaté stromy se mi však budou v těchto místech určitě líbit,“ poznamenala obyvatelka vesnice Sylva Svobodová.

Výměnu jehličnanů za listnaté dřeviny považují za vhodné i odborníci na zahradní architekturu. „Listnaté stromy se více hodí na vesnici i proto, že se na rozdíl od jehličnanů v jednotlivých ročních obdobích barevně proměňují,“ doplnila majitelka zahradnické firmy Jana Jandásková.

Celý projekt přijde na tři miliony a šest set tisíc korun. Výraznou část však pokryje dotace ve výši tří milionů dvou set tisíc korun. Podle Ulmanové získali Huštěnovičtí dotaci právě díky tomu, že vedle opravy chodníků plánují zásah do zeleně. Nyní je čeká výběrové řízení na dodavatele, tak aby mohly práce začít s příchodem jara.

Zdeněk Skalička