ZLÍN

Ochutnávku svatomartinských a mladých vín od moravských vinařů, pečenou husu, pštrosí speciality a doprovodný program pro děti i dospělé nabídnou Svatomartinské hody, které v sobotu 11. listopadu zaplní zlínské náměstí Míru.

Hody odstartují úderem desáté hodiny dopolední, kdy začne prodej ve stáncích. Kromě široké nabídky vína bude k dispozici také gastro zóna, ve které budou k dostání nejen tradiční husí, ale i pštrosí speciality.

V 11 hodin pak na náměstí dorazí tradiční průvod Martínků, který letos projde městem už po jednadvacáté. Po jejich příjezdu bude následovat divadelní vystoupení Svatý Martin a žebrák a předání vína, načež dojde k tradičnímu žehnání svatomartinskému vínu a slavnostnímu přípitku.

Následně se na náměstí představí se svým hudebním vystoupením ZUŠ Zlín – kapela Crowses. Úsměv na tváři pak vykouzlí především nejmenším přítomným vystoupení Klaunů z Balónkova. Během dne zahraje k poslechu také CM Horobijci nebo The Muzzles.

Chybět nebude ani kuchařská show s ochutnávkou v podání Júlia Löfflera z La Villa Restaurant. Akcí bude provázet moderátor, herec a autor známé Gastromapy Lukáš Hejlík.

Svatomartinské hody ve Zlíně

KDY: sobota 11. listopadu od 10 do 22 hodin
KDE: náměstí Míru ve Zlíně
ZA KOLIK: zdarma

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Svatý Martin přikluše na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti v sobotu 11.11. přesně v 11.11 hodin za zvuku kostelních zvonů. Poté předá knězi letošní mladé víno k požehnání.

Následovat bude vystoupení folklorního souboru i ztvárnění legendy o svatém Martinovi a jeho plášti. Na řadu poté přijde tradiční degustace svatomartinských a mladých vín. Vloni bylo k ochutnání více než 50 vzorků a nejinak tomu bude i letos.

Nouze nebude ani o občerstvení, ať už to bude sladká pochutina ke kávě nebo pořádný základ před degustací. Chybět nemohou ani pokrmy zcela tradiční, jako husí či kachní speciality.

Samotná degustace vín i ochutnávka tradičních pokrmů bude probíhat u dřevěných „domečků“ na Masarykově náměstí, jako tomu bylo vloni.

Žehnání svatomartinských vín v Uherském Hradišti

KDY: sobota 11. listopadu 10.45 – 19 hodin
KDE: Masarykovo náměstí
ZA KOLIK: vstup na náměstí zdarma

VIDEO: Žehnání svatomartinských vín v Uherském Hradišti v roce 2022:

Žehnání svatomartinského vína. Každoročně 11. 11. v 11. 11. se na Masarykově náměstí v Uh. Hradišti za znění zvonů žehnají mladá svatomartinská vína. Obřad představuje symbolické poděkování přírodě za úrodu a vinařům za jejich práci. | Video: Deník/Pavel Bohun

KROMĚŘÍŽ

Obdobný program čeká letos také na Kroměřížany, kde se na tamním Hanáckém náměstí opět uskuteční oblíbené Svatomartinské hodování.

„Návštěvníci se tu mohou u sklenky vína setkat s přáteli, poslechnout si cimbálovou muziku, nakoupit v jarmarečních stáncích nebo sledovat připravený program. Jeho letošní novinkou budou ‚chůdaři‘ s hejnem obřích a nepřehlédnutelných svatomartinských hus,“ prozradil radní Jiří Kašík.

Svatomartinský jarmark a hudební program bude na Hanáckém náměstí probíhat od 10 do 18 hodin. Návštěvníci budou moci nakoupit nejrůznější zboží, samozřejmostí jsou husí a zabijačkové dobroty a k dostání budou také svatomartinská vína z letošní sklizně.

„A právě symbolické zahájení konzumace letošních mladých vín proběhne v 11 hodin a 11 minut za účasti zástupců vedení města Kroměříže. Sklenku svatomartinského nalije zájemcům sám svatý Martin v rytířské zbroji,“ uvedla Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

V 18 hodin se pak vydá na cestu průvod v čele se svatým Martinem na koni a poputuje z Hanáckého náměstí na náměstí Velké, kde se uskuteční další část programu, kterou pro rodiny s dětmi připravili farníci a dobrovolníci od sv. Mořice.

Svatomartinské hodování v Kroměříži

KDY: sobota 11. listopadu od 10 do 18 hodin
KDE: Hanácké náměstí
ZA KOLIK: zdarma

VIDEO: Podívejte se, jak Kroměřížané na sv. Martina hodovali vloni:

Svatomartinské hodování na Hanáckém náměstí v Kroměříži, 11.11. 2022. | Video: Deník/ Dominik Pohludka

VSETÍN

Svatého Martina si připomenou také ve Vsetíně, kde tamní Alcedo - středisko volného času a plavecká škola Vsetín připravuje Svatomartinskou vycházku. Uskuteční se v pátek 10. listopadu od 16.30 do 17.30 hodin.

„Pro děti budou na Ohradě u splavu připravena rozmanitá stanoviště spojená s legendou o svatém Martinovi, čeká je trasa lemovaná svícny. Děti přivítá svatý Martin s koněm, na kterém se budou moct také projet. Na konci trasy se všichni mohou ohřát u ohně s teplým čajem,“ popsala mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. Akce se koná pouze za příznivého počasí.

Svatomartinská vycházka ve Vsetíně

KDY: pátek 10. listopadu od 16.30 do 17.30
KDE: Ohrada, u splavu
ZA KOLIK: základní vstupné 100 korun (zahrnuje i občerstvení)

Kdo byl svatý Martin?

Svatý Martin (Martinus) z Tours byl římský voják, poustevník a biskup v Tours. V katolické církvi patří mezi první nemučedníky, které církev označila za svaté. Je zakladatel prvních klášterů na území dnešní Francie. Svou misijní činností se snažil potírat pohanství, přičemž obracel lidi na křesťanství. Později se svatý Martin stal patronem vojáků, jezdců, hus a vinařů.

close Svatý Martin a žebrák; olejomalba anglického malíře Wilfreda Thompsona info Zdroj: Wikipedia zoom_in Svatý Martin a žebrák; olejomalba anglického malíře Wilfreda Thompsona

Proč se slaví svátek svatého Martina?

Slaví se právě na počest biskupa Martina z Tours, který byl nejdříve vojákem, ale jelikož obdaroval žebráka, tak se mu ve snu zjevil sám Ježíš Kristus. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít a opustil armádu a začal sloužit Bohu. Na tento svátek se peče Svatomartinská husa a pije se Svatomartinské víno. Je to oslava toho, že zima střídá podzim - na Svatého Martina totiž často začínalo sněžit.

Proč se jí svatomartinské husy?

K pojídání husy se tradují dvě legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči. Druhá pro změnu uvádí, že husy svým hlučným kejháním rušily Martinovo kázání a tak si svůj trest odpykávají na svatomartinské tabuli.

Proč se pije svatomartinské víno?

close Žehnání svatomartinského vína. Každoročně 11. 11. v 11. 11. se na Masarykově náměstí v Uh. Hradišti za znění zvonů žehnají mladá svatomartinská vína. Obřad představuje symbolické poděkování přírodě za úrodu a vinařům za jejich práci. info Zdroj: Deník/Jan Karásek zoom_in Svatomartinské víno. Tradice Svatomartinského vína se v českých zemích vyvíjela po staletí. Mladé víno získalo svůj název podle pravidelného otevírání vína na svatého Martina, tedy 11. listopadu.

Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo používat už v 18. století na dvoře císaře Josefa II. Začátkem listopadu častokrát končila čeledi u větších sedláků služba a sjednávali si práci na další rok. Některá vína ve sklepě byla tou dobou už připravená k pití a bývalo proto zvykem před koncem služby ochutnávat první vína z nové úrody.

Zdroj: wikipedie.cz