Kvůli vydatným srážkám, kterých tu do čtvrtka spadne přes sto milimetrů, platí ve zdejším regionu od úterního večera povodňová bdělost. Ta platí až do odvolání. Výstrahu vydal v pondělí 31. května Český hydrometeorologický ústav. Ten také upozornil na vysoké nebezpečí výskytu klíšťat.

Podle meteorologů mají deště ustupovat až ve čtvrtek. Do té doby čeká Zlínský kraj výrazná oblačnost provázená nízkými teplotami a to zejména po ránu. „Je to jako bychom se vrátili do dubna,“ řekla meteoroložka Dagmar Honsová. Dodala, že během úterý a středy vystoupají denní teploty maximálně k 11 až 13°C. V ranních hodinách pouze k 9 až 7°C.

Oblačnost se má protrhávat až během čtvrtka a v pátek. Tady se může teploměr vyšplhat až k 17°C.

Příjemná změna, kdy se budou teploty pohybovat kolem 25°C, přijde podle ní již tento víkend. „Je to první den, kdy bude opravdu letní počasí odpovídající červnu,“ dodala naději Honsová.

Počasí však paradoxně nahrává klíšťatům. Český hydrometeorologický ústav proto upozorňuje, že zejména o víkendu by se lidé neměli bez použití repelentu zdržovat v listnatých a smíšených lesích. Aktivita klíšťat, která se rozděluje na pět stupňů, totiž dosáhla právě v době, kdy Moravu sužuje chladné počasí s častými dešťovými přeháňkami toho nejvyššího, který znamená maximální nebezpečí.

Veronika Vágnerová