Tvrdí to alespoň ředitel záchranky Miroslav Janečka, kterého tato neutěšená situace dohnala v pondělí k podání rezignace. Odchází k poslednímu říjnu do nemocnice v Karviné.

Krajští radní kritiku odmítají

Krajský úřad se kritice brání. „Třicetimilionový deficit záchranka nemůže mít, to se mi zdá divné,“ uvedl radní Zlínského kraje zodpovědný za oblast zdravotnictví Bronislav Fuksa (ODS). „Rozpočty zdravotnickým zařízením ale ještě do konce roku upravíme a nějaké peníze navíc jim přidělíme,“ slíbil. Konkrétnější však být nechtěl.

O problému se ví už několik měsíců

Podle místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové problematická situace nenastala až nyní. „Ví se o tom už několik měsíců,“ řekla.

To potvrdil i ředitel ZSS ZK Janečka s tím, že na problém prý krajský úřad v průběhu roku opakovaně upozorňoval. „Navýšení dotace je nutné k pokrytí provozních potřeb nezbytných pro zajištění odborné přednemocniční neodkladné péče na území Zlínského kraje,“ je přesvědčen. „Pokud kraj dotace nenavýší, může dojít i k redukci výjezdových stanovišť v rámci již vybudované sítě,“ připustil. ZZS ZK bude nucena čerpat finance ze svého investičního a rezervního fondu. Zapomenout tak ale bude muset například na obnovu zastaralého vozového parku sanitních vozidel, nákup zdravotnické techniky nebo na pořízení nového hardwaru a softwaru pro operační středisko.

Senátorka je na straně odborů

Na stranu Janečky a odborů se postavila i zlínská senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). „Šance na záchranu života je často přímo úměrná rychlosti, s jakou se člověku dostane odborné lékařské péče. Nelze proto připustit, aby některá část kraje tuto službu zajištěnu neměla. Znamenalo by to nerovnost občanů v životně důležitých záležitostech,“ uvedla.

Jako chybu hodnotí Gajdůšková i odchod Janečky. „On zlínskou záchranku vybudoval. Má podporu pracovníků i odborářů. Když ho nechá kraj odejít, přijde o schopného manažera a člověka, který pro záchranku žije. Takoví se ve světě platí zlatem,“ rozhořčila se.
Zlínská záchranka má letos hospodařit s částkou 135 milionů 400 tisíc korun. Podle ředitele a odborářů nezohledňuje například nárůst mezd vyplývající z legislativních předpisů, ceny pohonných hmot a energií, ani nutnou obnovu vozového parku. Případné pochybnosti o hospodárnosti ZZS ZK vyvrátil nedávný audit.

V současné době zajišťuje ZZS ZK přednemocniční neodkladnou péči z 13 výjezdových stanovišť. Ta jsou ve Zlínském kraji rozmístěna tak, aby byl dodržen patnáctiminutový limit dojezdového času na místo zásahu. To se ZZS ZK daří v devadesáti procentech případů.

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV ZE SLOVÁCKÉHO REGIONU

Moje Slovácko Sport Kultura Podnikání Černá kronika Týdeník