Rekordních 1 231 kilogramů potravin pro potřebné převzali v sobotu napříkald dobrovolníci z Charity Uherské Hradiště , a to od dárců v tamním Kauflandu.

„Nejčastěji šlo o mouku, těstoviny, mléko, krupici a přesnídávky pro děti. Vše jde pro Charitu Uherské Hradiště – především pro Centrum sv. Sáry a nízkoprahové zařízení Cusanus,“ informovala jedna z účastnic sbírky Jitka Raclavská.

Buchlovice ovládly o víkendu svatomartinské hody s právem
Buchlovice ovládly o víkendu svatomartinské hody s právem

Podle zástupce ředitele Charity Uherské Hradiště Dalibora Jiráska se do potravinové sbírky zapojilo celkem 15 jejích zaměstnanců a k tomu tři lidé z dobrovolnického centra Charity.

„Charita Uherské Hradiště se do této akce zapojila opakovaně a v sobotu nám dárci věnovali rekordní množství potravin, za což jim moc děkujeme,“ vzkázal Dalibor Jirásek.

Potřebuje Zlín další nákupní centrum? Fabrika pohledem marketingového experta
Potřebuje Zlín další nákupní centrum? Fabrika pohledem marketingového experta

Celkově se podle Pavlíny Miklicové vybralo v okrese Zlín 11,5 tuny, v okresech Uherské Hradiště a Vsetín shodně po 4,6 tuny a v okrese Kroměříž 4,1 tuny zboží.

„Oproti minulým rokům se snížilo množství darované drogerie, ale zvýšilo se množství balíčků potravinového charakteru,“ přiblížila Pavlína Miklicová.

Nejvíc se vybralo v obchodním domě Terno ve Zlíně, a to 1985 kilogramů. V Hypernově ve Vsetíně pak 1400 kilogramů, v Kauflandu v Uherském Hradišti 1231 kilogramů a v Kauflandu v Kroměříži více než 900 kilogramů. „Máme z toho velkou radost,“ netajila Pavlína Miklicová.

Anna Kachlíková - nejlepší žákyně oboru řezník-uzenář v republice.
Řezník je obor i pro holku, dokazuje nejlepší učnice v Česku. Je z Meziříčí

Sbírku organizovala Česká federace potravinových bank ve spolupráci s Charitou, Diakonií, Nadějí, Armádou Spásy, Slezskou Diakonií, Člověkem v tísni a obchodními řetězci.

Během konání sbírky mohli zákazníci darovat trvanlivé potraviny a drogistické zboží do košíků za pokladnami. Vše poputuje do regionálně příslušných potravinových bank a následně organizacím, které pomáhají lidem v nouzi.

V současné době mají potravinové banky přes 1300 neziskových odběratelských organizací, které pomáhají opuštěný lidem, matkám samoživitelkám, opuštěným dětem, lidem s mentálním i psychickým postižením. Všechny potraviny zůstávají v České republice. Neopouštějí hranice státu.

Svatomartinské hodování na Hanáckém náměstí v Kroměříži, 11. listopadu 2023.
Víno i obří husy. Svatomartinské hodování v Kroměříži přilákalo davy

Potravinové banky jsou nevládní a nenáboženské instituce s humanitárním zaměřením. Shromažďují zdarma potraviny, skladují je a přidělují je humanitárním nebo charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc potřebným lidem.

Potravinová sbírka 2023 - kolik darovali lidé ve Zlínském kraji:

Okres Zlín: 11 500 kg
Okres Uherské Hradiště: 4600 kg
Okres Vsetín: 4600 kg
Okres Kroměříž: 4100 kg
Zlínský kraj celkem: 24 800 kg