„Salon vín je stále ještě pro mnohé milovníky vína tím vrcholem v České republice a má vypovídající schopnost. Jsme rádi, že v té top stovce vín má zastoupení i Vinařství Jakubík,“ řekl Deníku Břetislav Jakubík z Vinařství Jakubík.

Rulandské šedé je podle něj odrůda, která do srdce Slovácka patří. „Pro úspěšné pěstování této odrůdy je vhodné složení půdy, které máme v naší vinici na hranici katastrů obcí Zlechov a Tupesy,“ poznamenal Břetislav Jakubík.

Sbor Kukulenka z Dolního Němčí zpíval v porodnici své kolegyni i její dcerce Matyldě; pátek 12. ledna 2024
Sbor Kukulenka z Dolního Němčí zpíval v porodnici kolegyni i její dcerce Matyldě

Rulandské šedé je ve společnosti Vinařství Jakubík se 4 500 keři nejvíce pěstovanou odrůdou. „Zlaté medaile pro naše Rulandské šedé si cením i proto, že víno této odrůdy mám rád a je také reprezentativní odrůdou našeho vinařství. Mimo jiné získalo zlatou medaili na Grand Prix Vinex 2023,“ připomněl vinař.

Vína odrůdy Rulandské šedé Vinařství Jakubík mají typický charakter chuti voskového medového plástu, který je pak podle míry vyzrálosti více medový s vyšším zbytkovým cukrem, s dochutí lískových oříšků a svěží kyselinkou.

„Obecně se tyto vůně a chutě prolínají každým ročníkem, ale ne vždy jsou tak intenzivní, jako tomu bylo v případě ročníku 2021,“ poznamenal Břetislav Jakubík.

Hradišťany i jejich město zvěčnili na fotografiích studenti. Snímky teď zdobí Palackého náměstí. Vernisáž uspořádali na SUPŠ.
Hradišťany i jejich město zvěčnili studenti na snímcích. Ty nyní zdobí náměstí

Vinařství Jakubík pěstuje bezmála 20 tisíc keřů vinné révy na třech hektarech půdy a plánuje výsadbu dalších vinohradů. Mezi desítkou odrůd na které se zaměřuje jsou kromě Rulandského šedého, Sauvignonu, Chardonay, Frankovky a Merlotu, také Rulandské modré, Hibernal, Ryzlink rýnský, Tramín červený a Děvín.

Vítězná stovka vzešla z 2 629 přihlášených vín

Salon vín je národní soutěž vín. Jde o reprezentativní přehlídku vín jednotlivých vinařských regionů, odrůd a stylů našich vinařů pro aktuální rok, s kterou se lze seznamovat a ochutnávat ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

Cesta do Salonu je dlouhá a vůbec ne jednoduchá. Vždyť každý zlatý medailista byl postupně podroben hned trojímu hodnocení a zlatá stovka vzešla z 2 629 přihlášených vín na začátku soutěže. Z podoblastních kol postoupilo do prvního celostátního kola ještě poměrně velkorysých 1 506 vín.

Nejpřísnější filtr profesionálních degustátorů, ale například i chemických analýz, přišel až pak, když příležitost sáhnout si na nejvyšší ocenění získalo už jen 400 finalistů.

„Salonu vín se říká právem výkladní skříň našeho vinařství, protože jednak díky nekompromisnímu systému garantuje špičkovou kvalitu prezentovaných vín, jednak ale také zohledňuje jedinečnost vinařských regionů České republiky, naši bohatou odrůdovou skladbu a vinařský rukopis. Každá návštěva degustační expozice valtického zámku dává možnost udělat si ucelený obrázek, jak a jaká vína se u nás dělají,“ sdělil Petr Gondáš, manažer Salonu z Národního vinařského centra, které soutěž organizuje a zároveň spravuje degustační expozici.

Prvním miminkem v porodnici v Uherském Hradišti (a zároveň také ve Zlínském kraji) byl v roce 2024 Mateo Peréz Kravec z Tlumačova.
V hradišťské porodnici se vloni narodilo 1 283 dětí. Uhádnete nejčastější jména?

Veřejnost tam podle jeho slov má možnost sledovat své oblíbené vinaře, zda měli štěstí a mezi zlatou stovku se probojovali.

„Nejen v samotném Salonu vín, ale také v obchodech a vinotékách, na e-shopech a stránkách vinařů či v restauracích lze tato vína poznat podle zlaté medaile Salonu vín 2024 nalepené na lahvích vína a je dobře, že si tak může naše nejlépe hodnocená vína užívat skutečně každý,“ dodal Petr Gondáš.

Degustační expozice Salonu vín se otevírá 1. února a vítat návštěvníky bude opět až skoro do Vánoc.