Například supermarkety Kaufland mají v těchto dnech k mání mražené husy v ceně 160 korun za kilo. Jsou dovezené z Maďarska a balení o váze zhruba 3,4 kilogramu tam přijde na částku kolem 540 korun.

Tradiční svatomartinská nabídka nechybí ani letos v řetězci Lidl. Zákazníci si tam od pondělí 6. listopadu budou moct zakoupit husí stehna (429,90 Kč za 1 kg), prsa (429,90 Kč za 1 kg) i celou husu (219,90 Kč za 1 kg), které nabízejí chlazené, a odebírají je z Maďarska a Polska. Zájem je přitom obdobný jako v uplynulých letech a odvíjí se od termínu konání akční nabídky.

V nabídce budou na přání zákazníků i kachny

V souvislosti s blížícím se svátkem sv. Martina budou mít husy v řetězci TESCO v nabídce od 8. listopadu. „Ceny budeme mít stejné ve všech krajích po celé ČR. Letos se v nabídce masa opět zaměříme vedle hus i na kachny a kachní díly, loni jsme je do svatomartinské nabídky zařadili poprvé a letos to na přání zákazníků zopakujeme,“ sdělila Deníku mluvčí TESCO Iva Pavlousková.

S příchodem Svatomartinského období několikanásobně stoupá zájem o husí maso v řetězci Globus. Prodeje hus tam letos předpokládají srovnatelné s minulými lety. Ty mražené jsou nyní součástí jejich výhodné nabídky. Akční cena za mraženou husu nastavená pro celou ČR je tam 159,90 korun za kilogram. V sortimentu chlazeném mají husu do vyprodání zásob za cenu 249,90 Kč/kg.

Poslední Svatomartinské husy v ceně 250 korun za kilo o váze od čtyř do pěti kilo z farmy Rybářství Hodonín, si bez předchozí objednávky mohli zájemci koupit v pátek 3. listopadu přímo na místě v prodejně u rybníku Písečné, kde se nachází jeden z největších chovů hus na Moravě.

Objednávky i s ročním předstihem

A právě odtud každoročně nakupuje housátka na vykrmení Pavlína Kopecká, majitelka husí farmy, tentokrát v Žádovicích. Mimořádný zájem o čerstvě poražené husy v této firmě ze Slovácka registrují v říjnu a začátkem listopadu. 

V nabídce tam letos měli zhruba šestikilové kusy a prodávali je v ceně 320 korun za kilo. Objednat si je tam však bývá nutné až s ročním předstihem.

„Na období prodeje hus, od září do listopadu, jich míváme vykrmených kolem 150. Ty už jsou dnes (v pátek 3. listopadu pozn. red.) prakticky rozebrané. Objednávky na příští rok začnu přijímat hned po 11. listopadu,“ upřesňuje Deníku Pavlína Kopecká s tím, že zabijí, oškubou a vykuchají v tom období každý týden něco.

„Záleží na tom jak husy podrůstají, takže se u jednotlivých kusů snažíme vychytat období, kdy se tolik nepřepeřují, abychom tu práci měli co nejjednodušší,“ popisuje proces majitelka farmy.

Pro toto období tam také přijímají lidi na škubání hus. Jde o ruční práci, kdy na řadu ve finále přichází vytrhávání „strků“ pinzetou. „Není složité to zvíře vykrmit, vychovat, ale je problém jej pak dostat do té kuchyňské úpravy. Jednou ten chov ztroskotá na lidské práci,“ krčí rameny Pavlína Kopecká.