Z Vrbětic se prezident přesunuje do České zbrojovky v Uherském Brodě, setká se také s občany Vesnice Roku 2023 v Ostrožské Lhotě. Na závěr jeho dvoudenní návštěvy se uskuteční debata s lidmi ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti pořádána Deníkem. Prezident Petr Pavel je v kraji od úterka.

Debata ve Slováckém divadle s prezidentem Petrem Pavlem, 17. dubna 2024, Uherské Hradiště.
VIDEO: Branná výchova, marihuana i létání. Prezident mluvil s lidmi v Hradišti

I po deseti letech chybí hloubkový průzkum

Návštěvu bývalých muničních skladů navrhlo do programu hejtmanství Zlínského kraje. „Ministerstvo obrany s námi nekomunikuje ohledně svých plánů, které se týkají hloubkového pyrotechnického průzkumu v okolí areálu. Chceme, aby si nás pan prezident poslechl a případně nás podpořil,“ vysvětlil hejtman Radim Holiš.

Prezident se setkal s představiteli municipalit, krajským policejním ředitelem a zástupci státního podniku Vojenské lesy a statky, který areál spravuje.

Prezident Petr Pavel zavítal na úvod druhého dne své návštěvy Zlínského kraje do areálu muničních skladů ve Vrběticích.Prezident Petr Pavel zavítal na úvod druhého dne své návštěvy Zlínského kraje do areálu muničních skladů ve Vrběticích.Zdroj: Denik/Lukáš Kaboň

Krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček v úvodu setkání zrekapituloval stav od exploze v roce 2014 do dnešních dnů. „Moc práce jsem s tím neměl, protože vzhledem k předcházející pracovní pozici pana prezidenta jsem s ním několikrát jednal ohledně Vrbětic v době, kdy to bylo aktuální a podle jeho reakcí bylo vidět, že má velmi dobrou paměť a s celou problematikou je dobře obeznámen,“ sdělil Tkadleček.

Devět nálezů munice za tři a půl roku

Ve vrbětickém areálu i mimo něj místní stále nacházejí nevybuchlou munici. Při houbaření, lesních pracích nebo během sportu. Část nalezené munice policie odvezla k likvidaci, část byla odpálena přímo na místě. Veškerá činnost je zde na vlastní nebezpečí.

„I po provedení všech nezbytných úkonů nebude tento areál stoprocentně bezpečný. Munice a různé komponenty z výbuchu se zde budou nacházet ještě za 50 let. Je to zkušenost, kterou máme například po 2. světové válce nebo z některých vojenských újezdů,“ dodal Tkadleček.

Starostové schůzku s prezidentem kvitovali

Starostové Vlachovic, Lipové a Haluzic ze schůzky s prezidentem Petrem Pavlem odcházeli spokojení. „Stát má vůči zdejším obyvatelům dluh. Chtěli bychom vědět, co bude do budoucna s areálem a důležitý je pro nás hlavně hloubkový průzkum,“ sdělil Zdeněk Hověžák, starosta Vlachovic, jejichž součástí Vrbětice jsou.

„Jsme rádi, že pan prezident navštívil muniční sklady. Situaci zná od začátku, protože tu byl už v minulosti. Pan prezident přislíbil probrat naše požadavky s ministryní obrany, ministrem vnitra i premiérem,“ dodal Hověžák.

Petr Pavel už před setkáním nastínil, že o dalších krocích bude jednat s vládou. „Chci znát stanoviska jednotlivých stran, budu jednat s premiérem, případně s ministry. Bylo by zjednodušené to přisoudit pouze ministerstvu obrany, řešení by mělo být na úrovni vlády,“ uvedl Pavel.

Vojenské lesy vykupují pozemky v areálu

Státní podnik Vojenské lesy a statky by chtěl do konce roku 2024 vlastnit téměř 100 procent pozemků (350 ha) ve vrbětickém areálu. V současné době probíhají poslední výkupy od majitelů. „V posledních fázích jednání jsme s představiteli Slavičína, kterému patří zhruba 30 hektarů, řekl Roman Vohradský ředitel Vojenských lesů a statků.

Vrbětice v datech

Exploze, smrt, evakuace vesnic

V listopadu a prosinci 2014 vybuchly dva sklady munice v areálu ve Vlachovicích-Vrběticích. Při prvním výbuchu přišli o život dva pracovníci soukromé společnosti Imex Group, která zde měla budovy pronajaté od armády.

Sousední obce musely být krátkodobě evakuovány, areál byl ohrazen a poté následovalo několikaleté odklízení následků a vyšetřování příčin výbuchu.

Prezident Petr Pavel pracuje s dřevem při prohlídce Valašského muzea v přírodě v rámci dvoudenní návštěvy Zlínského kraje, 16. dubna 2024, Rožnov pod Radhoštěm, Vsetínsko.
Prezident Pavel první den ve Zlínském kraji navštívil TON i skanzen v Rožnově

Pyrotechnici ukončili sběr munice a střepin v areálu po šesti letech od exploze. Likvidaci škod v areálu a okolí si vyžádala práci všech složek IZS. Policie spočítala své náklady na zhruba půl miliardy, armáda 223 milionů korun, hasiči je vyčíslili v řádu stovek milionů. Náklady ve výši 27 milionů korun měl ale také Vojenský technický ústav, který areál provozoval.

V dubnu 2021 vláda zveřejnila důvodné podezření, že do výbuchů byli zapojení důstojníci ruských tajných služeb Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.

Náklady na likvidaci následků katastrofy se do konce roku 2015 přiblížily částce 350 milionů korun, suma potřebná na následné vyčištění areálu od nevybuchlé munice byla odhadována až na 1 miliardu korun.

Podivná skartace

Tehdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář nařídil mimořádnou skartaci tajných dokumentů v listopadu a prosinci roku 2021. Při ní byl mimo jiné zničen i utajovaný dokument Bezpečnostní informační služby ke kauze Vrbětice.

Odškodnění pro kraj i místní

Ministerstvo vnitra vyplatilo v roce 2022 obyvatelům, které poškodil výbuch muničního areálu ve Vrběticích, více než 298 milionů korun. Dotčené obce (Vlachovice, Lipová, Haluzice, Bohuslavice nad Vláří a město Slavičín) peníze dostaly už dříve, jednalo se celkem o částku 309,5 milionů korun. Zlínský kraj obdržel 59 milionů korun.

V roce 2023 oznámili zástupci Vojenského technického ústavu, že ve Vrběticích začne výroba granátů pro českou armádu. Firma Colt CZ Defence Solutions by zde měla kompletovat až deset tisíc ručních granátů měsíčně.

Na oficiální návštěvě Zlínského kraje v roce 2024 prezident Petr Pavel přislíbil municipalitám projednání hloubkového průzkumu s představiteli vlády.

První den prezidenta Pavla ve Zlínském kraji

Prezident Petr Pavel zahájil dvoudenní návštěvu Zlínského kraje v úterý 16. dubna ráno. Nejprve se zastavil ve firmě TON v Bystřici pod Hostýnem, kde si mimo jiné vyzkoušel ohnout třímetrový kus dřeva na židli.

Zdroj: Deník/Dominik Pohludka

Součástí programu prvního dne návštěvy byla také odpolední zastávka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde jej uvítali jako prvního novodobého prezidenta České republiky.

Zdroj: Deník/Iva Nedavašková

Program druhého dne návštěvy ve Zlínském kraji

středa 17. dubna

09:30 – 10:15 Setkání se starosty obcí Vlachovice, Lipová, Haluzice v areálu bývalých muničních skladů, Vrbětice
10:45 – 12:15 Návštěva Česká zbrojovka, Uherský Brod
12:25 – 13:40 Setkání a oběd ve Slovácké hospodě s výrobci tradičních řemeslných výrobků Slovácka, Hradčovice
14:00 – 15:15 Prohlídka obce a setkání s občany Vesnice roku 2023, Ostrožská Lhota
15:30 – 15:50 Tiskový brífink prezidenta republiky, Základní škola Ostrožská Lhota
16:30 – 18:00 Debata s občany, Slovácké divadlo, Uherské Hradiště
18:00 Odjezd do Prahy