Zájem návštěvníků o památky ve Zlínském kraji se po koronavirových letech postupně zvyšuje. „V loňském roce navštívilo památky v kraji, hrad Buchlov, zámky Buchlovice a Vizovice, Květnou zahradu v Kroměříži, celkem 253 791 turistů. To je o 27 271 více než v roce 2022,“ uvedla Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Ilustrační foto
Restaurace a kavárny ve Zlínském kraji bojují s rostoucími poplatky OSA

K prohlídce památek se přitom nevracejí jen čeští návštěvníci, přibývá také cizinců. „Zejména ze Slovenska, z Polska, z Rakouska a částečně i z asijských zemí,“ dodala Šnajdarová.

Vstupné do památek po letech vzroste

Návštěvníci si při vstupu do některých památek připlatí. „Po dvou letech NPÚ přistoupil ke zvýšení vstupného na některých památkách, a to kvůli vyšším nákladům na správu památek a také v návaznosti na úsporná opatření zřizovatele, ministerstva kultury,“ sdělila Dagmar Šnajdarová s tím, že lístek pro dospělé bude v průměru o 6 procent dražší.

Jak je to ve Zlínském kraji?

Hrad Buchlov a Květná zahrada v Kroměříži patří mezi 15 památek ve správě NPÚ, kde se vstupné zvyšuje o 40 korun. V případě Buchlova vyjde základní prohlídkový okruh dospělého návštěvníka na 240 korun. V Květné zahradě zaplatí 180 korun.

Připlatí si také návštěvníci zámku ve Vizovicích. Prohlídka reprezentativních prostor prvního patra zámku vyjde nově na 200 korun. Naopak na loňské ceně zůstalo základní vstupné na zámek Buchlovice, které činí 220 korun.

Co speciálního letos památky nabídnou?

KVĚTNÁ ZAHRADA

Květné zahrada v Kroměříži.Květné zahrada v Kroměříži.Zdroj: Deník/Dominik PohludkaV Květné zahradě v Kroměříži si návštěvníci mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů, z toho dva jsou s průvodcem.

Květná zahrada se v letošním roce zapojí do projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů, a to koncertem Moravských madrigalistů v Rotundě dne 26. května 2024.

„Vystoupení bude věnováno rodu Habsburků, kterému se projekt letos věnuje. Květná zahrada ani letos nebude chybět u akce Víkend otevřených zahrad (8. až 9. června), kdy bude pro návštěvníky připraven pestrý program v podobě komentovaných prohlídek a programů pro rodiny s dětmi,“ prozradila Šnajdarová.

BUCHLOV

Hrad Buchlov.Hrad Buchlov.Zdroj: Deník/Michal SladkýNa hradě Buchlově zahajují sezonu svátečně vyzdobenými interiéry - květinovými jarními vazbami. Velikonočním svátkům se bude věnovat neděle a Velikonoční pondělí.

„V nově opraveném Loveckém salonku se lze těšit na malérečky a předvádění technik zdobení kraslic, paličkování krajek a jiné rukodělné práce. Na velikonoční neděli si lidé zkusí vlastnoručně uplést velikonoční pomlázku z mladého vrbového proutí pod odborným dohledem,“ popsala Dagmar Šnajdarová.

V dětských dílničkách se pak budou zdobit velikonoční perníčky a vyrábět z drátků a korálků malé dárky. V hradní vinárně bude po oba dny probíhat košt vína a vystoupení cimbálových muzik Džbánek a Hudci z Kyjova.

Ani letos nepřijdou návštěvníci o noční prohlídky, Buchlovské noci s Černou paní. „Již 19. ročník této návštěvníky hojně vyhledávané akce proběhne v pátek 26. a v sobotu 27. července 2024. Téměř stovka účinkujících se bude snažit zachytit střípky hradní historie, v neobvyklé podobě Buchlovských zkazek a oživlých obrazů,“ sdělila Šnajdarová.

BUCHLOVICE

Zámek Buchlovice.Zámek Buchlovice.Zdroj: Deník/Pavel BohunZámecký park v Buchlovicích se otevřel veřejnosti už na začátku března a přístupný je nejen o víkendech, ale i ve všední dny.

„Interiéry zámku se otevřou současně s výstavou Tulipománie (28. 3. – 1. 4.), která je nejen výstavou tulipánů, ale i připomínkou tulipánové horečky, která proběhla v letech 1634 až 1637 v Holandsku a kvůli níž mnoho obchodníků zbankrotovalo pod vlivem najednou bezcenných tulipánových kontraktů a celé holandské hospodářství se dostalo do vážných potíží,“ uvedla Šnajdarová.

Návštěvníci se mohou těšit také na zámecké interiéry vyzdobené jarními květinovými vazbami s v sala terreně zámku to bude přehlídka několika desítek odrůd řezaných tulipánů.

Z každoročně připravovaných akcí se určitě dočkáme Koseckých písní (26. května.), Víkendu otevřených zahrad (8.až 9. června), Růží na zámku (5. až 7. července), Festivalu česneku (27. července), Hradozámecké noci (24. srpna).

Důležitou zprávou pro všechny turisty je, že ačkoliv v letech 2024 až 2026 proběhne generální oprava střech a stropů dolního zámku, návštěvnický provoz zámku i parku bude po celou dobu stavby ve standartním režimu.

ZÁMEK VIZOVICE

Zámek Vizovice. Úklid, kastelánka Jana Pluhařová a výstava papírových modelů českých a moravských hradů a zámků.Zámek Vizovice.Zdroj: Deník/Jan KarásekV zámeckých interiérech zámku Vizovice dýchne na návštěvníky jarní sváteční atmosféra. Pokoje budou vyzdobeny květinovými aranžmá s velikonoční tematikou.

„Při příležitosti 250 let od úmrtí zakladatele zámku Heřmana Hannibala z Blümegenu se připravuje v přízemí zámku výstava s názvem Zásluhou Heřmanovou, která bude k vidění od května do konce sezóny. Půjde o výstavu církevních textilií a liturgických předmětů,“ informovala Šnajdarová.

V neděli 9. června se malí i velcí návštěvníci mohou těšit na veselé hrané prohlídky. Další červnovou akcí pak bude koncert dua Magdalena Malaníková a Lucie Fajkusová Musica Angelica. Působivé spojení harfy a zpěvu rozezní zámeckou kapli na Den hudby 21. června.

„O prázdninách zopakujeme páteční prohlídky pro děti, které měly v loňském roce velký úspěch. Piknikový den vychází letos na neděli 21. července a jako předchozí roky nebude chybět občerstvení ani dobroty ze zámecké kuchyně, živá hudba, spousta her a doprovodný program. Těšit se můžete i na Hradozámeckou noc (24. srpna) a strašidelné prohlídky pro děti (29. a 30. října). A závěr roku bude na zámku patřit výstavě betlémů v zámecké kapli,“ uzavřela Dagmar Šnajdarová.