Pro zapojené obce je současně účast v projektu šancí zvýšit svou atraktivitu jako místa vhodného pro rodiny, děti, seniory, ale i zaměstnavatele.

„V Nivnici jsme v posledních letech uskutečnili nebývalé množství investičních akcí – budujeme a opravujeme silnice, chodníky, inženýrské sítě, zrekonstruovali jsme školu, školku, sportovní areál, postupně revitalizujeme zeleň, a tak bych mohla pokračovat,“ vyjmenovala místostarostka Nivnice Marie Kománková.

Rozkvetlé město Zlín. Ilustrační foto
Zlín hledá nejkrásnější květinovou zahradu, balkon či okno. Přihlaste tu vaši

Obec podle jejích slov také podporuje spolky, kterých je ve vsi celá řada. „Chceme u nás udržet mladší generaci a přilákat další mladé rodiny. Ale spolupracujeme i s poskytovateli sociálních služeb, kteří pečují o lidi s postižením a o seniory v obci,“ vysvětlila dále místostarostka.

Prokázat, že Nivnice je dobrým místem pro život rodin s dětmi, ale i pro lidi dříve narozené, podle ní může pomoci právě audit familyfriendlycommunity.

Vzácný šafrán jezdí do Lačnova obdivovat celý kraj
Vzácný šafrán jezdí do Lačnova obdivovat celý kraj

Audit má několik fází – nejprve se zástupci obce zúčastní semináře, který uspořádá Zlínský kraj. Tento krok aktuálně zapojené obce už absolvovaly.

Nyní budou mít k dispozici poradce, který je celým auditem provede. Následně obec seznámí své občany se zahájením projektu, sestaví pracovní skupinu ze svých zástupců, občanů, neziskových organizací, podnikatelů a dalších aktérů.

Psa z parapetu zamčeného bytu ve Štěpnicích v Uherském Hradišti vysvobodili hasiči.
Majitel zachráněného psa Bladea se vyjádřil pro Deník. Lituje toho, co způsobil

„Skupina nejprve prostřednictvím workshopu zhodnotí současný stav prorodinných a mezigeneračních aktivit a poté s využitím námětů od občanů vytvoří návrh nových. Rada nebo zastupitelstvo obce nakonec vybere a schválí ta opatření, která bude obec naplňovat v následujících třech letech,“ vysvětila náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.

Polyfunkční dům v Havlíčkově ulici v Kroměříži byl v pátek 1. září 2023 slavnostně otevřen.
Půl roku od otevření nových městských bytů v Havlíčkově ulici. Jaký je zájem?

Inspiraci našlo vedení kraje v Rakousku, kde projekt funguje od roku 2006 a za tu dobu údajně pomohl zlepšit komunitní život obcím, které jsou domovem přibližně 2,3 milionu Rakušanů.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Království slivovice. Tady vzniká pověstná pálenka Rudolf Jelínek

Zdroj: Deník/Dominik Pohludka