Samec Pepa a samice Nicky se stali rodiči již podruhé. Před dvěma lety přivedli na svět své první mládě, samičku Natálku, která již nový přírůstek zvědavě okukuje.

"Malý gibonek je zatím po většinu času ukryt na břiše matky, ale jeho aktivita den ode dne roste," řekla mluvčí zoo Romana Bujáčková. Březost u siamangů trvá přibližně 230 dní. Na svět přichází pouze jedno mládě, o které se v prvních 12 měsících života stará samice. V druhém roce života však už rodičovské starosti přebírá samec.

Siamangové jsou typickými obyvateli deštných pralesů Sumatry a Malajsie. Jejich královstvím jsou vysoké koruny stromů. Jen málo zvířat se umí ve větvích pohybovat tak rychle, účelně a elegantně jako právě siamangové. Jsou to skuteční akrobaté, kteří dokážou přeskočit i na strom vzdálený až deset metrů. Jejich pohyb je v podstatě velmi rychlým ručkováním, při němž využívají svých dlouhých hákovitých rukou.

Rodinný život těchto zvířat je téměř dokonalou idylkou. Žijí v malých skupinách tvořených dospělým párem a jedním až třemi potomky. Rodiče svá mláďata společně vychovávají nejméně pět až sedm let. O tom, že jim to společně funguje, se mohou přesvědčit každé ráno všichni jejich sousedé. Zpravidla ještě za svítání totiž siamangové spustí svůj pěvecký koncert, v němž má každý jedinec své místo. Jejich hlas bývá slyšet v neproniknutelné džungli až do vzdálenosti tří kilometrů. Za těmito jedinečnými výkony stojí hrdelní vak, který se při hlasových projevech nafoukne do velikosti velkého pomeranče, a funguje tak jako rezonátor.

Zlínská zoo chová siamangy od roku 1985, kdy jedním ze dvou příchozích zvířat byl právě samec Pepa. V letech 1987 a 1988 se narodila dvě mláďata, takže aktuální přírůstek je po sedmnácti letech čtvrtým v pořadí.