Do výstavby záchranného centra pro lvy se zlínská zoo pustí po několika letech příprav. „Velmi zásadní bylo zajištění potřebných financí, investiční náklady podle zpracovaného rozpočtu dosáhnou zhruba 90 milionů,“ uvedla mluvčí Zoo Zlín Romana Mikešová.

Podle Romana Horského, ředitele zahrady, jde o výjimečný projekt.

„Nejen svým pojetím, ale i financováním. S realizací nám pomůže město Zlín, náš zřizovatel, Zlínský kraj a také ministerstvo životního prostředí. Podpora ministerstva je pro nás mimořádná, ještě nikdy jsme obdobnou dotaci nezískali,“ uvedl Horský.

K financování projektu se zahrada rozhodla přizvat i samotné návštěvníky zoo.

„Je fantastické, že se společný projekt čtyř institucí podařil, bez podpory našich fanoušků, příznivců a přátel se však neobejdeme. Přicházíme tak s projektem Dejme lvům novou šanci. Když se všichni spojíme, dokážeme společně v roce 2025 otevřít nový domov pro zabavené lvy,“ řekl Horský.

Novinka: dárcovskými cihličkami vydláždí Lví stezku

Možností, jak mohou lidé přispět, je několik. Poprvé ve své historii například zoo nabídne ve svém e-shopu pamětní cihličky se jménem dárce či názvem firmy.

„Objednanou cihličku následně vyrobíme a zasadíme ji do části návštěvnické trasy pojmenované Lví stezka. Bude to jedinečný ‚děkovný chodník‘, který povede podél venkovních prostor záchranného centra,“ přiblížila projekt Romana Mikešová.

Další možností budou pamětní certifikáty nebo „lví“ suvenýry a dárky. Jména těchto dárců pak zoo zveřejní na tabuli u nového záchranného centra.

„Lidé nám mnohokrát dokázali, jak moc mají Zoo Zlín rádi. Věříme, že i tentokrát se k nám přidají a v hlavní sezóně 2025 tak společně otevřeme první záchranné centrum pro lvy,“ uvedla Mikešová.

Záchranné místo pro lvy v Česku chybí

Zoologické zahrady v Česku chovají celkem 54 lvů. U soukromníků je pak evidováno dalších 165 lvů. Počet zvířat v soukromých chovech však může být ještě vyšší, někteří lvi jsou totiž chování nelegálně.

„Lvi patří mezi nebezpečná zvířata, nemůžete je chovat, aniž byste neměli odpovídají a zabezpečené chovatelské zařízení a zkušené chovatele. Přesto se stále najdou lidé, kteří toto obchází a lvy prakticky týrají v naprosto nevyhovujících klecích,“ vysvětlil ředitel Horský.

K myšlence vedla tragédie ze Zděchova na Vsetínsku

I když by stát v popsaných případech mohl lvy zabavit, doposud neexistuje v České republice zařízení, kam je umístit.

Pracovníky zlínské zoo přivedla na myšlenku vybudování záchranného místa pro lvy i osobní zkušenost.

„Před čtyřmi lety jsme byli s mými kolegy přivoláni k tragédii na Vsetínsku, kde lev roztrhal svého majitele. Lva a další lvici policie musela zastřelit,“ připomněl Roman Horský.

K této tragédii přitom podle jeho slov vůbec nemuselo dojít.

„Majitel neměl chov lvů povolen. Stát je tak mohl odebrat a umístit do vhodných podmínek ještě před touto nešťastnou událostí. Bohužel však tenkrát takové místo v republice nebylo,“ poznamenal Horský.