Referovala o tom i renomovaná zahraniční média – americká televizní stanice FOX, prestižní americký deník Wall Street Journal či francouzská tisková agentura AFP.

Američané, Izraelci, Francouzi, Němci, Chorvaté, Poláci anebo Rakušané totiž vyhledávají kliniku díky unikátní metodě, při které je použito vajíčko od dárkyně. „Jiné metody mají úspěšnost čtyřicet až padesát procent za cyklus, tedy že otěhotní každý druhý pár. Tato asistovaná reprodukce má úspěšnost přes šedesát procent, a to také u starších žen. Navíc je na Zlínsku dostatek dárkyň vajíček,“ objasnil přednosta zlínské Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie Ladislav Pilka.

V cizině je zákrok třikrát dražší

Umělé oplodnění ve Zlíně je navíc podstatně levnější než v zámoří. Zatímco tam přijde umělé oplodnění v průměru na sedmnáct tisíc dolarů, v krajském městě je to asi čtvrtina.

Zlínskému centru výrazně pomáhá rodačka ze Zářičí na Kroměřížsku Marcela Fite, která se svým americkým manželem Craigem před necelými třemi lety sama podstoupila umělé oplodnění. Poté, co se jim v červnu 2006 narodila dvojčata Nicole a Jennifer, propaguje zlínskou kliniku i ve své nové domovině.

Přijede 15 párů ze zahraničí měsíčně

I díky ní do Zlína zamíří asi patnáct párů cizinců měsíčně za nadějí, že se jim tam podaří otěhotnět. Další padesátka párů pak využije pomoci centra v brněnské pobočce.

Zatím poslední americké dítě počaté ve Zlíně se narodilo 14. února. „Byl to ten nejkrásnější valentýnský dárek,“ míní na specializovaných internetových stránkách ivfvacation.com svorně rodiče Karen a John.

„Zlín je perfektní město, měli jsme tu navíc výbornou dovolenou. Všechno je tu blízko,“ dodávají ještě.

Cizinci si zajedou také do Luhačovic

Úspěšně dopadl i pár Wayn a Amalia, jimž se v červnu 2007 narodila malá Emily Anne. „Mohli jsme ušetřit spoustu peněz, kdybychom jeli na umělé oplodnění rovnou do České republiky. Všechno za vás zařídí a vy si můžete jen užívat a relaxovat. Je to lepší než jet na Havaj,“ domnívají se i Wayn a Amalia, jimž se v červnu 2007 narodila malá Emily Anne.

Cizinci, kteří do Zlína kvůli umělému oplodnění zamíří, navíc nechávají utržit hoteliérům. Navštěvují i památky. „Jezdí se dívat třeba do Kroměříže, také pobývají v Luhačovicích,“ poznamenala Marcela Fite.

Klinika se nyní chystá i na příjezd řady Rusů. Ti chtějí spojit cestu na Moravu s pobytem v Luhačovicích. Ředitel skupiny lázeňských hotelů Royal Spa Martin Plachý potvrdil, že se zdravotní turismus slibně rozvíjí. „Je to nový typ turistiky. S klinikou reprodukční medicíny spolupracujeme už více než dva roky. Nabízíme kombinovaný produkt pobytu v Luhačovicích a asistované reprodukce,“ popsal Plachý. První klienti tohoto projektu, pocházející z Ruska, Německa a Švýcarska, už v lázních byli. „Ubytováváme je hlavně v Pražské čtvrti v komplexu Antoaneta,“ upřesnil ředitel.