Zatímco větší města mají takových spřízněnců dokonce několik a z nejednoho státu, malé vesnice a obce si vystačí s jedním, ale o to více jsou taková přátelství pevnější.

Důkazem může být například Ostrata na Zlínsku. „Asi čtyři roky jsme spřízněni se slovenským Rudníkem. Nejprve jsme začínali takovým postupným poznáváním, pořádně jsme nevěděli, co od spolupráce očekávat,“ vzpomíná starosta Ostraty Karel Krátký.

Postupem času se ze spolupráce vyklubala společná záliba v řemesle proutí a pletení.

„Zachraňujeme nyní společně toto řemeslo nejen díky výstavě Netradiční podoby proutí, ale i výměnnými kurzy,“ přiblížil Krátký, v jehož obci se konají ve spolupráci se slovenským sousedem také společné akce dětí, důchodců, muzikantů či hasičů.

Starosta myslí, že podobná spolupráce velmi pomáhá zlepšit kulturní prostředí v obcích.

V podobném duchu mluví také František Hajdůch, starosta Dolního Němčí, které spolupracuje se spřátelenou Myjavou.

Díky spolupráci postavili penzion

„Díky správnému kamarádství jsme si v mnoha věcech pomohli. No a taky mladí už trochu nepoznávali slovíčka, tak jim to takhle trochu osvěžujeme,“ usmívá se starosta obce na Uherskohradišťsku, ve které díky přeshraniční spolupráci dokonce stojí i penzion.

„Kromě společně vyměněných kulturních tradic fašanků a dožínek jsme si společně sdělili i zkušenosti s projekty a díky tomu jsme mohli v obou obcích postavit budovy. U nás to byl penzion Rozkvět, u nich skanzen Gazdovský dvůr. Jsou to takové hmotné důkazy naší spolupráce,“ těší Hajdůcha.

Krom toho se mezi Dolním Němčím a Myjavou také konají společná setkání kulturních souborů či vaření trnek.

Stavební výsledek spolupráce se slovenskými bratry se zrodil i v Lidečku na Vsetínsku. Tamní kulturní areál získal díky spolupráci s obcí Záriečie novou střechu.jadewa

Setkání Lhotek

„Jsme s nimi v kontaktu již téměř deset let a spolupráci si můžeme jen pochvalovat. Díky společným kulturním i folklorním zájmům se každoročně střídáme v pořádání společných akcí,“ přiblížil starosta Lidečka Vojtěch Ryza.

S partnerem za hranicemi momentálně chystají vystoupení obou svých divadelních souborů. V porovnání s ostatními znají například v Podhradní Lhotě na Kroměřížsku větší akce. A stejně jako mnoho dalších Lhot, Lehot, Lhotek, Lehotek, Lhotic či Lhůt z několika zemí se každoročně sjíždějí na společný sraz.

„Za rok působení na úřadě to tolik neposoudím, ale myslím, že nám taková tradice jen prospívá. I z ohlasů vím, že je to velmi povedená akce plná krojů. V dnešním uspěchaném světě je výborné, že se něco takového vůbec daří organizovat,“ myslí si starosta Podhradní Lhoty Petr Horáček.