„Vztah ke Strání mám opravdu vřelý. I ke Květné, odkud pochází má maminka. Jako malý jsem ve Strání a ve Květné mnohokrát trávil prázdniny u babičky. Kdybych mohl v životě něco znovu prožít, tak by to byly bezpochyby tyto prázdniny. Úklid na zdravotním středisku, hry v potoce, práce okolo kostela, opékání ‚živáňa' to vše je mozaika moc hezkých vzpomínek," vyznává se učitel.

Moc rád prý jezdí s dětmi na rekonstruované koupaliště do Květné nebo o Vánocích do kostela na nádherný betlém. „Škoda jen, že fašank je ve všední den, kdy učím a nemohu se s fotoaparátem zúčastnit," lituje Mikláš.

Dodává, že ve Strání má dvě skvělé tety s jejich rodinami. „Jsou to srdeční a milí lidé, které vždy moc rád vidím," popisuje pětatřicetiletý učitel.

Na své výlety do rodné obce si nikdy nezapomene vzít fotoaparát. „Miluju pohled z Hrabiny na to údolí, kterému dominuje kostelík, vrchol Javořiny a v pozadí jsou vidět až sklárny ve Květné. Jednou jsem si o víkendu přivstal a už po čtvrté hodině ráno stál s foťákem na kopci a čekal na to, až vyjde slunce. Byl to hezký zážitek a mám z něj několik hezkých fotografií doma v rámečku, abych měl ten pohled kdykoliv alespoň takto doma ve Zlíně," říká učitel Michal Mikláš.

Těší jej, že jeho rodná ves prošla za poslední dobu mnoha pozitivními změnami. „I přesto, že život tam není jednoduchý, tak se daří mnoho věcí zlepšit. Ať už je to nádherný udržovaný kostel, zámeček, koupaliště, socha fašančára a spousta dalších drobností. Žije to tam a je to vidět. Zrovna letos jsem ve Strání fotografoval jednu straňanskou svatbu a moc jsem si to užil. Těším se, že tam zase budu fotit," usmívá se Michal Mikláš.

Titul Zlatý Ámos rodák ze Strání považuje s odstupem času za výjimečně pozitivní moment, který jemu i mnoha lidem v jeho okolí udělal radost.

„Tato cena je pro mě ale zároveň zavazující, protože člověk vchází do hodiny s pocitem, že je ten ,Zlatý Ámos', a žáci pak očekávají, že hodina ,bude stát za to' musím se o to více v hodinách snažit. Doufám, že to bude přínos pro mou školu a žáci si uvědomí, že má mnoho vynikajících učitelských osobností. Zároveň doufám, že naši žáci opět někoho do ankety Zlatý Ámos přihlásí. Já osobně vím hned o několika skvělých kandidátech, kteří by si toto ocenění zasloužili," uzavírá Michal Mikláš.

Autor: Petra Kučerová