Jeho patronkou byla Pomona, starořímská bohyně zahrad, zahradních plodů a ovocných stromů. Podle jedné z pověstí prý vlastnila starý ovocný háj s názvem Pomona, který ležel na Via Ostenziz jižně od Říma.
„Na koštu se v sobotu sešlo 262 vzorků destilátů, z toho 138 vzorků slivovice, 13 jablečných vzorků, 13 meruňkovic, 37 hruškovic, 32 vzorků ostatních destilátů a 29 vzorků likérů,“ sdělil Pavel Trubačík, předseda Klubu přátel Salaše.
Podotkl, že se na koštu sešlo 28 vzorků salašské slivovice.
„Byl bych rád, aby se rok co rok na salašském koštu navyšoval počet místních vzorků slivovice. Návštěvníci koštu mně potvrdili, že loni byla ve slováckém regionu slabá úroda modrého ovoce, meruněk a dokonce i jablek, proto bylo proti předcházejícím rokům na koštu méně vzorků pálenek“ povzdechl si Pavel Trubačík.
Na salašském koštování destilátů vyhlásil Karel Mareček za pořádající KPS Salaš nejprve nejlépe hodnocené pálenky v jednotlivých kategoriích. Diplom za nejlepší meruňkovici převzal František Fryšták z Tučap.
Porotcům nejvíce chutnala hruškovice Pavla Klučky ze Zlechova, pálenka z jablek od Kateřiny Silné z Jankovic a rynglovice Hollywood od Miroslava Kostelníčka z Jalubí. Nejvíc bodů v kategorii likérů získal mirabelkový, kterým se na koštu prezentoval Libor Magdálek ze Salaše.
Šampionem salašského koštu se stal se slivovicí z durancií a trnek ročníku 2022 Antonín Čajka z Jankovic. Ten měl možnost na koštu zvednout nad hlavu velký hliníkový zvon s emblémem koštu a právo prvního zvonění na něj. Zvon byl dílem majitele Alucastu Tupesy Jarmila Cilečka a velehradského sochaře Otmara Olivy. Kromě toho byl Antonín Čajka poctěn diplomem a Zlatou salašskou trnečkou.
Stříbrnou salašskou trnečku a diplom si za slivovici ročníku 2020 odvezl Josef Durna z Tvarožné Lhoty a bronzovou salašskou trnečku si za duranciovici vysloužil nedakonický Jaromír Klečka.
„Mám radost z toho, že se v naší obci stulené v údolí chřibské přírody, kde lišky rozhodně nedávají dobrou noc, košty slivovice konají už 36 let, že vyznavači destilátů jimi žijí,“ svěřil se Pavel Trubačík. Vzpomenul, že u kolébky salašských koštů slivovic stál Antonín Mucha s Lubomírem Šafraníkem, Jiřím Janováčem a jejich kamarádů.
Raritou koštu byly dřínkovice od starosty Modré Miroslava Kováříka a redaktorky Blesku Slávky Červené, ale i fíkovice od Stanislava Daňka ze Salaše. Atmosféru salašského koštování 262 pálenek a likérů i letos podbarvovaly tóny cimbálové muziky Kunovjané.
Milovníkům kořalky chutnaly i houby ve sladkokyselém nálevu
Milovníci pokrmů z hub mohli košt slivovice pojmout netradičně. Salašský mykologický klub uspořádal v Obecním domě Stará škola opožděný 18. ročník Štěpánského koštu konzervovaných hub. Lidem, kteří se jej zúčastnili, přišlo vhod, že se na několik minut odpoutali od koštování pálenek a mohli na Salaši ochutnat 42 vzorků hub ve sladkokyselém nálevu, topinkové směsi a čalamády.
„Navzdory tomu, že loňská houbařská sezona byla mimořádně nepříznivá, se nám na koštu konzervovaných hub sešlo docela dost vzorků. Celá řada jich byla z loňského a předloňského roku. Vybrat ten nejchutnější vzorek hub naložených do sladkokyselého nálevu byl opravdu problém. Ale body porota udělovala poctivě,“ svěřila se Alena Filípková, předsedkyně Mykologického klubu Salaš.
„Poprvé v životě jsem na salašském koštu konzervovaných hub ochutnal naloženou pýchavku, která mě svou chutí mile překvapila a u mě vyhrála. Na Salaši jsem se mohl zúčastnit také koštu pálenek. A byly opravdu výborné,“ nechal se slyšet přední český mykolog a lektor České mykologické společnosti Jan Wipler z Hradce Králové, člen Mykologického spolku Broumov.
„Vyhodnotili jsme dnes soutěž o loni prvně nalezeného hřiba. Toho přinesl z Chřibů 7. května Jiří Habáník ze Starého Města. Nejtěžšího hřiba roku o váze 942 gramů přinesl 9. května Martin Odstrčilík z Jalubí. Vítězkou dnešního koštu hub ve sladkokyselém nálevu se stala Eva Janováčová z Velehradu. Do sklenice zavařila houbu Jidášovo ucho,“ informovala Alena Filípková.