„Ke dvěma samcům vyzy velké, kteří byli na Živou vodu přivezeni z Německa před deseti lety, z nichž ten nejdelší má nyní dva metry a pět centimetrů a jeho váha se pohybuje kolem 90 kilogramů, přibyla dnes samice vyzy velké o délce 250 cm a hmotnosti kolem 150 kilogramů,“ popsal s nadšením starosta Modré Miroslav Kovářík. 

Vypouštění takto velké ryby nebylo nic jednoduchého. Několik mužů se muselo převléci do rybářských kalhot, jiní zase použili vysoké gumové holinky, protože terén od nákladního auta k expozičnímu rybníku byl po několika dešťových dnech značně rozmáčený.

Letní kino v Uherském Hradišti
Letní kino v Hradišti začíná opět promítat. Vstupné je dobrovolné

Vyza, která ukrývala svoji krásu v přepravní nádobě s téměř třemi kubíky vody, byla klidně vypuštěna do expozičního rybníku. Několik minut se zdražovala jen při jeho břehu, než se odhodlala seznámit se s ostatními rybami, žijícími ve stejném rybníku na Živé vodě už několik let.

Z osmimetrového proskleného vnitrorybničního tunelu, nejdelšího ve volné přírodě v Evropě, se návštěvníkům naskytne úchvatný pohled nejen na stovky prohánějících se různých druhů ryb, ale pózovat jim budou u proskleného tunelu už tři vyzy velké, z nichž ta v pátek přivezená z Německa je českou raritou.

Sladkovodní expozice Živá voda se pyšní novým přírůstkem:

Zdroj: Pavel Bohun

„Spolu s vyzou velkou byli na Živou vodu přivezeni tři jeseteři z německého chovu. Dva jeseteři hladcí, kteří patří mezi dlouhověké ryby, podobně jako ostatní velcí jeseteři. Raritou je také přivezený jeseter hvězdnatý o délce 1,4 metru. V současné době máme v expozičním rybníku několik jeseterovitých ryb, které historicky v řekách Moravy žily,“ přiblížil Miroslav Kovářík.

Slovácké muzeum získalo Zlatého mamuta, ocenění za popularizaci archeologie. Předávání ceny v Brně.
Slovácké muzeum získalo Zlatého mamuta, ocenění za popularizaci archeologie

Jedním dechem dodal, že v plánu má přivézt k hlavatce, velké dravé rybě, která už okupuje expoziční rybník Živé vody ještě další. „Návštěvníci budou mít možnost u nás vidět hlavatky, které jsou nejdravějšími lososovitými rybami,“ prozradil Miroslav Kovářík.