K Živé vodě vyrazili krátce po šesté hodině ranní profesionální hasiči z Uherského Hradiště a Zlína i dobrovolná jednotka hasičů z Buchlovic.

„Po příjezdu na místo zjistili, že se na hladině vody nachází naftová skvrna o velikosti okolo 10 x 10 metrů. K odstranění látky hasiči použili plovoucí sorbent a norné stěny. Postupně naftou nasáklý sorbent odstraňovali. Tento proces několikrát opakovali, až do úplného vyčištění hladiny,“ informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Starosta Modré Miroslav Kovářík Deníku sdělil, že díky včasnému zásahu zatím k úhynu ryb nedošlo, ale zatím čeká, jak se vše vyvine.

„Podle mého názoru šlo o cílenou sabotáž psychicky narušeného jedince. Toto normální člověk neudělá. Pachatel se zaměřil na tu část, kde máme vzácné až dva metry dlouhé vyzy velké, ryby v hodnotě statisíců korun, dosahující váhy až sto kilogramů,“ uvedl Miroslav Kovářík.

Prostor u Živé vody podle jeho slov monitorují kamery.

„Jejich záznamy prověřují policisté, kteří událost šetří spolu s Inspekcí životního prostředí. Je jisté, že po tomto incidentu budeme muset u Živé vody zpřísnit bezpečnostní opatření,“ konstatoval Miroslav Kovářík.

Živá voda v Modré

close Expozice Živá voda v Modré u Velehradu info Zdroj: Deník/Jan Karásek zoom_in Expozice Živá voda v Modré u Velehradu Přední část vodní plochy slouží jako expoziční jezero s jeho přirozeným fungováním a vztahy, včetně drobných vodních organizmů. Jeho hloubka je 6,5 metru a celkový objem 850 metrů krychlových. Žijí tam druhy ryb typické pro náš region, a to jak současné, tak historicky původní. Lze se tams také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm napájeném podzemním pramenem. Vodní rostliny tam vysazené fungují jako kořenová čistička.

Raritou Živé vody je podvodní tunel. Nachází se v hloubce 3,5 metru pod vodní hladinou, má délku 8 metrů a šíři 2 metry. Po levé straně v něm lze vidět ryby jelce, lipany, mníky, pstruhy, parmy a oukleje. Pravá strana patří velkým rybám. Typickým obyvatelem je kapr. Dravce reprezentují štiky, candáti nebo sumci. Vzácností expozice jsou jeseteři – tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře až do řeky Moravy. Mezi jeseterem ruským, malým či hvězdnatým se vyjímá vyza velká – největší sladkovodní ryba světa. V Živé vodě chovají několik vyz délky téměř dva metry.