Hrdou maminkou je jedenáctiletá samice Tejla, pro kterou je Kimani už čtvrtým potomkem.

„Naše žirafí samička se narodila v 8 hodin ráno, při narození měřila kolem 170 centimetrů a vážila něco málo přes padesát kilo. Protože žirafy rodí ve stoje, zajistili jsme pro Tejlu vysokou podestýlku slámy, aby mláďátko spadlo do měkkého,“ uvedla mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

Doplnila, že samotný porod trval asi dvě hodiny a proběhl naprosto bez problémů. „Po hodině se malá žirafa již postavila a zanedlouho se spokojeně krmila mateřským mlékem,“ dodala mluvčí.

První týdny svého života podle Bujáčkové stráví žirafka ve vnitřních prostorách pavilonu, kde ji uvidí i návštěvníci zoo. Do venkovního výběhu se malá vydá až s příchodem teplejšího počasí.

„Mláďata žiraf ve zlínské zoo však nezůstávají natrvalo. Kolem druhého roku nás opouští a v rámci výměnných chovatelských programů najdou svůj nový domov někde v Evropě nebo jinde ve světě,“ vysvětlila Bujáčková.

Žirafa Rothschildova, která je původem z Ugandy, patří k nejvzácnějším. Ve volné přírodě se vyskytuje pouze 200 jedinců a poddruh je tak bezprostředně ohrožen vyhubením.

Všechny v zajetí chované žirafy jsou zahrnuty do Evropského záchovného programu. Díky spolupráci ochranářských skupin a zoologických zahrad držet jejich stavy v zajetí na uspokojivém počtu.