Hlavní dění třetích her bude soustředěno do Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Hokejové a bruslařské disciplíny zavítají také do Zlína, Vsetína a Valašského Meziříčí. „Náklady na organizaci každé olympiády jsou odhadovány zhruba na sedm milionů korun. Zlínský kraj na ni uvolní dva miliony korun,“ řekl náměstek hejtmana Josef Slovák po podpisu smlouvy o pořádání her. Olympiáda dětí a mládeže je původním projektem Českého olympijského výboru (ČOV) zaměřeným na žáky základních škol. Jeho cílem je šířit myšlenky olympismu a zdravé soutěživosti mezi mládeží. „Pro děti je to především veliká motivace pro ně do další sportovní činnosti. Během her mají dvojí motivaci: sportovní výkon a reprezentovat svůj vlastní kraj, což se jim daří vrchovatě,“ uvedl předseda ČOV Milan Jirásek.

Při konání celorepublikové olympiády účastníci prožijí způsob organizace i atmosféru podobnou té na skutečných olympijských hrách, jako je zapálení olympijského ohně nebo slavnostní ceremoniály. Během šesti dní si děti změří své síly v devíti sportovních a dvou kreativně-uměleckých disciplínách.
Zlínský kraj si od pořádání her slibuje mimo jiné i zviditelnění, řada sportovišť by také mohla získat na zlepšení svého stavu či vybavení. Veškeré sjezdařské disciplíny se uskuteční v oblasti Soláně. Skoky na lyžích budou na skokanských můstcích v Rožnově pod Radhoštěm, kde jsou naplánovány i běžecké disciplíny. Hokejové a bruslařské soutěže budou hostit čtyři zimní stadiony – ve Zlíně, Vsetíně, Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí.
Olympiáda se koná jednou za dva roky, premiérovou letní hostil v roce 2003 Pardubický kraj. První zimní v únoru 2004 uspořádal Středočeský kraj v Mladé Boleslavi a v obcích Jizerských hor.