To se ale možná už od příštího roku změní.

„Každý rok si chodník před svým domem uklízí lidé. Nedokážu si představit, jak bychom měli tak obrovskou plochu všech chodníků v obci zvládnout uklidit,“ uvedl starosta Bílovic Jiří Dohnal s tím, že by to způsobilo obrovskou zátěž pro obecní pokladnu. S jeho názorem se ztotožňuje také starosta Modré Miroslav Kovářík. „Já si myslím, že tenhle systém funguje bez problémů. Lidé si před domem sníh odklízí automaticky. My zajišťujeme pouze údržbu větších ploch a obecních prostorů,“ vysvětlil Kovářík. Podle něj si v obci vzájemně pomáhají a vycházejí vstříc. „Když je hodně sněhu, snažíme se ulice prohrnovat. Žádná obec nemá prostředky na to, aby se starala o všechny chodníky,“ doplnil.

S problémem se mohou setkat především starší lidé, kteří sami nejsou schopni úklid ulice mnohdy i několikrát denně zvládnout. Většina starostů však tvrdí, že svým obyvatelům pomáhají. „Často starším nebo nemocným lidem pomůžou sousedi nebo rodina. Kdyby požádali nás na radnici, neměli bychom problém jim chodník udržovat,“ vyjádřil se kněžpolský starosta Zdeněk Gajdošík. Zároveň se však připojuje k názoru většiny slováckých starostů, že není v silách obcí celý úklid zvládat. „Určitě by tato změna zákona zatížila obecní rozpočet. Ale také stroje na úklid sněhu jsou širší, než některé naše chodníky. Nebylo by to jednoduché,“ poznamenal Gajdošík.

Starosta Suché Loze Petr Gazdík vidí největší úskalí v hledání potřebných lidí pro tyto práce. „Je to jen sezonní záležitost, takže zaměstnat nikoho nejde. Také je každý rok otázkou, kolik sněhu vlastně napadne. A hlavně by lidi nebylo možné sehnat jako na brigádu,“ prozradil Gazdík s tím, že má sice v obci nezaměstnané lidi, ti ale však pracovat nechtějí. V Suché Lozi radní zajišťují kromě obecních prostor také údržbu chodníků před domy, které nejsou trvale obydleny. Jde jim především o bezpečí obyvatel.

Někteří lidé by však změnu zákona uvítali. „Chodník před domem bych si uklidila ráda, ale špatně chodím, takže musím pořád prosit děti nebo sousedy, aby mi chodník od sněhu zametli. Je to nepříjemné,“ vyjádřila se pětaosmdesátiletá Františka Bartošová z Kunovic. ⋌ Ilustrační foto: archiv