„Jezdíme sice na technickém sněhu, ale jeho kvalita je dobrá,“ zhodnotil Jaroslav Valigura, který se s šestiletou dcerou Sabinou proháněl na severním svahu areálu V Sedle na Soláni.

Právě rodiny s dětmi v tamním středisku převažovaly. Pro ty nejmenší provozovatelé připravili dokonce zimní park s houpačkami a dalšími atrakcemi.
Náročnějším lyžařům ale ke spokojenosti přece jen něco chybělo. Beskydy i Javorníky mají totiž málo sněhu, takže vleky na nejdelších sjezdovkách se stále nerozjely.

O to usilovněji se vlekaři snaží svahy pokrýt sněhem technickým. Po celý víkend se tak sněžná děla nezastavila například na kilometrové sjezdovce v Karolince.

„Pokrýt takovou plochu není vůbec legrace. Od úterka už ale chceme zahájit provoz,“ slíbil provozovatel jedné z nejdelších sjezdovek na Valašsku Marek Cimala.

Pro výrobu umělého sněhu jsou nyní ideální podmínky nejen na horách. „V noci u nás teplota spadla až na třináct stupňů pod nulu,“ informoval Cimala. Zajít chuť si zatím musejí nechat také lyžaři, kteří propadli kouzlu náročné sjezdovky pod horským hotelem Kohútka v Javorníkách.

„Tento svah zatím nejsme schopni po celé délce zasněžit. Jinak jsou ale v provozu všechny vleky,“ informoval z Kohútky Josef Kocůrek.

Nádherného výhledu a upravených sjezdovek si o víkendu užívali návštěvníci Pusteven. A dorazilo jich opravdu hodně. „Za tuto zimu jsme větší návštěvu ještě neměli,“ potvrdil přímo ze svahu Jan Mikeska. I na Pustevnách však byly v provozu pouze kratší vleky. „Od pondělí rozjedeme velkou sjezdovku, lyžovat se zatím bude v její horní části,“ informoval Mikeska. Připomněl, že na své si na Pustevnách přijdou také běžkaři: všechny stopy tam jsou strojově upravené.

Ve Velkých Karlovicích se vlekařům po velkém úsilí podařilo zprovoznit část sjezdovky Razula. „Pokud vydrží počasí, během několika dnů pojede celá,“ slíbil správce areálu Leo Bača. Zatím se ale také lyžaři ve Velkých Karlovicích musejí spokojit pouze s těmi kratšími svahy.