Krátce po 13. hodině bylo na vodní hladinu spuštěno sedm groteskních plavidel z malých doků salašských občanů a jednoho z jiné obce. Konstruktéři neopomněli vybavit posádky roztodivných plavidel zábavnými převleky a maskováním, aby dali urputnému boji o co nejlepší umístění v soutěži potřebnou letní šťávu. O pořadí mezi bizarními plavidly, a to Lochneskou příšerou, mořským koníkem, ledovým královstvím, Salašským drtikolem, vodní atrakcí, dětským táborem Doliňáci, plovoucím autem a slováckou búdou nerozhodovala jury, ale samotní zruční konstruktéři plavidel. Ze souboje vyšel stejně jako loni vítězně pětiletý Jiříček Janováč. Loni přistál na nádrži s horkovzdušným balonem, v sobotu brázdil vodní nádrž s plavidlem Salašský drtikol. Lákal tak lidi na závod horských kol v podhůří Chřibů, který se za účasti dvou stovek závodníků uskuteční o druhé srpnové sobotě.

Na stříbrném stupínku skončila hned dvě plavidla. Dětský tábor Doliňáci rodiny Urichové a Kromkové a plovoucí autíčko Jakuba Pranjíče. Vodní atrakce sourozenců Točkových, Vendulky a Vojtíka, se muselo spokojit se třetím místem. „Úspěšná byla jejich maminka, starostka obce Jitka Točková. V soutěži o nejchutnější nakládaný hermelín a utopenci nakládaní v podobě špekáčků do lahví jí přisoudili diváci prvenství,“ informoval Pavel Trubačík, jeden z organizátorů koštovacího klání. Neskrýval radost z úspěchu jeho tchána Zdeňka Zemánka (88) z Kunovic, jehož kvašákům dali ochutnávači nejvíc bodů.

Salašská neckyáda nabídla divákům i další disciplíny. Velkým magnetem pro ně byl přejezd pětadvacetimetrové lávky na kole. I když řada soutěžících z řad dětí i dospělých skončila po pár metrech i s kolem pod vodní hladinou, v dospělácké kategorii přejel lávku oběma směry Stanislav Daněk mladší ze Salaše a stal se vítězem. Prvenství v kategorii dětí si vybojovala Kristýna Čičatková z Drslavic.

Za povzbuzování diváků se uskutečnila soutěž dvojic v přejezdu lávky nad vodou na takzvaně vytuněném trakaři. V kategorii dospělých zvítězilo duo Romana Mikelová s Martinem Daňkem, v kategorii dětí byli nejlepší sourozenci Matěj a Rostislav Mléčkovi, všichni ze Salaše. Prvenství v kategorii dítě/dospělý si odnesl velehradský starosta Aleš Mergental s dcerou Janou.

„Když z úst moderátorky akce Martiny Suchánkové zazněla moje výzva pro starostu Velehradu, abychom se společně pokusili překonat lávku s trakařem oběma směry, rozhodně jsem nepomýšlela na stupně vítězství,“ dušovala se Jitka Točková, první žena Salaše. Přesto v kategorii dospělých vystoupilo starostovské duo na pomyslný bronzový stupínek.