Nechyběly u toho na dvě desítky fakultních pedagogů, včetně současného i minulých děkanů v čele s redaktorem, moderátorem a vysokoškolským učitelem Václavem Moravcem.

Za jejich přítomnosti spatřily světlo světa jednotlivé fragmenty metodou přesného lití v popovické firmě Přesné odlitky bratrů Silvestra a Antonína Dědkových i v tupeské slévárně společnosti ALUCAST Jarmila Cilečka. Ten s Otmarem Olivou spolupracuje od roku 1981, kdy byl v Mesitu hlavním metalurgem a Oliva jej tehdy požádal o odlití kříže.

„Mám z toho velmi dobrý dojem. Vše klaplo jak mělo, nic se při lití nepoškodilo. Všech pět odlitků je v pořádku. Musím však přiznat, že takové obecenstvo, jaké tady dnes bylo, jsme už dlouho neměli,“ nechal se slyšet Jarmil Cileček.

Viditelně nadšený byl také Václav Moravec. „Musím říct že to byla úžasná práce a děkuju Otmaru Olivovi, Jarmilu Cilečkovi i Dědkovým z Popovic, za jejich pomoc. Těžší část žezla z bronzu byla dnes odlita v Popovicích a ta lehčí, z hliníku v Tupesích,“ poznamenal Václav Moravec.

Závěrečnou kompletaci čeká žezlo za několik dnů v Olivově ateliéru na Velehradě.

„Mám přichystané tři varianty fragmentů, poslední slovo a rozhodnutí, které se nakonec do žezla zakomponují, bude na Václavu Moravcovi a vedení fakulty,“ prozradil Otmar Oliva.

„Fakulta sociálních věd University Karlovy má pět kateder - Ekonomii, Komunikační studia, Žurnalistiku, Politologii, Sociologii a Mezinárodní teritoriální studie. Fakultní žezlo by svým vyjádřením mělo zdůraznit držení zeměkoule pěti prsty – symbolizujícími právě onu pětici kateder. Zeměkoule bude vytvořená z polodrahokamu o průměru zhruba osmi centimetrů. Stříbrné prsty budou segmenty sahající až dolů ke kořenům,“ vysvětluje Otmar Oliva. Žezlo by mělo být stříbřené, platinované a zlacené s úchopem vyobrazeným heslem Cognitio et Humanitas (Vědomost a lidskost). Na žezle nebude chybět podpis Milana Petruska, který tu fakultu po revoluci založil a na jehož památku to dělám,“ naznačil Otmar Oliva.