„To bývá výjimečné. Převážně se tak stává v případech, kdy má nevěsta například založenou firmu pod svým současným příjmením, nebo má již děti z předchozího manželství a chce užívat stejné příjmení jako ony, případně z jiných rodinných důvodů,“ informovala vedoucí odboru správních agend uherskohradišťského městského úřadu Jarmila Švecová.

Podobné je to v Uherském Brodě či Starém Městě. „Častější je zdvojené příjmení,“ řekla uherskobrodská matrikářka Eva Špačková. V Kunovicích se v poslední době nesetkali s žádným případem, kdy by novomanželka chtěla jiné než manželovo příjmení.

Výjimkou nejsou ani Buchlovice, kde bylo v minulém roce uzavřeno dokonce více sňatků než v Uherském Hradišti. Zatímco ve slovácké metropoli to bylo 114, v Buchlovicích si řeklo ano 160 dvojic. „Pokud manželé nezvolí stejné příjmení, je častější varianta, kdy žena užívá obě. Vloni to tak bylo u přibližně dvaceti novomanželů,“ uvedla buchlovická matrikářka Anna Lukeštíková. Vysoký počet svateb v městyse přikládá atraktivitě prostředí. „Jinde nemají zámek a zahradu, což vypadá hezky na fotkách,“ vysvětlila Lukeštíková.

Jak byste se rozhodla a nebo už jste se rozhodla vy? Jaké pocity zažívá muž, jehož partnerka se rozhodla ponechat si dívčí příjmení? Zapojte se do diskuze pod článkem nebo hlasujte v anketě vpravo nahoře.

Na ostatních místech regionu ale počet sňatků v loňském roce klesl a tento trend pokračoval i v prvních čtyřech měsících tohoto roku. „Letos jsme zatím měli pouze jednu svatbu,“ přiznala kunovická matrikářka Ivana Lučná.

Snoubenci se mohou po svatbě rozhodnout buď pro společné, nebo každý pro své dosavadní příjmení. Třetí možností je používat společné příjmení a na druhém místě uvádět to původní. Pokud se však například některý z dvojice rozhodne pro zdvojenou variantu, musí ji používat vždy. „Manželé po uzavření manželství obdrží oddací list, na kterém je uvedena podoba příjmení, na němž se dohodli. V úředním styku pak mají povinnost užívat příjmení, popřípadě více příjmení, která jsou na tomto matričním dokladu uvedena,“ doplnila Švecová.

Jitka Cilečková

Čtěte také:

názor redaktorky Jitky Cilečkové Příjmení po partnerovi? Někdy si ho berou i muži…