„Byl to bratranec spisovatelky Marie Gazdové-Kročilové a v posledních letech se často zúčastňoval v Knihovně Františka Kožíka v Uherském Brodě křtů jejích knih.Vystupoval také s pěveckým sborem Dvořák. Vždy zaujal skvělým přednesem textu a citem pro lopenický dialekt. Bude chybět nejen Marii Gazdové-Kročilové, ale všem nám,kteří rádi poslouchali jeho milý hlas," poznamenal Jan Kment z občanského sdružení Uherskobrodští Patrioti.

Miloš Kročil zasvětil svůj profesní život Městskému divadlu Brno, kde působil více než tři desítky let. Zejména v 70. a 80. letech patřil Kročil k nejobsazovanějším hercům v souboru. Ve více než 130 inscenacích ztvárnil 150 postav a charakterů včetně titulních rolí v dramatech Hamlet a Richard II. od Williama Shakespeara.

Od roku 1995 zastával v Městském divadle Brno také funkci zástupce ředitele ve věcech uměleckých, a to až do roku 2004. Věnoval se také recitaci a rozhlasové práci, příležitostně hrál ve filmu a televizi. Známý je mimo jiné také ze seriálu Četnické humoresky. Učil na Janáčkově akademii múzických umění a napsal dvě knihy.