Poslední rozloučení s jednou z nejvýraznějších zlínských osobností polistopadové éry bude v pátek 2. prosince.

Alois Samohýl, jeden z nejvýznamnějších zlínských podnikatelů, zemřel v neděli 27. listopadu po těžké nemoci ve věku 82 let.

Podnikatel, který před desítkami let začal od nuly a vybudoval rozsáhlé impérium, přitom nedávno udivoval své okolí neutuchající energií. Ještě letos v srpnu absolvoval veteránský závod při tradiční Barum Czech Rally Zlín.

„Pro mě zemřel vítěz první rychlostní zkoušky, která se v roce 1971 jela z Bohuslavic na Salaš,“ sdělil smutně ředitel Barum Czech Rally Zlín Miloslav Regner.

Zároveň poznamenal, že Alois Samohýl byl mužem, pro něhož byla auta doslova životní láskou a vášní. Ta koneckonců vedla ke zrodu jedinečného muzea veteránů ve Zlíně.

Cizí mu však prý nebyly ani osudy druhých.

„Jsem sice o generaci mladší, ale pan Samohýl se dobře znal s mým tátou a já si k němu postupně také našel cestičku. Vždy když jsem řešil nějaký problém, tak mi dokázal pomoci. Snažil se podporovat sport a všechno, co doslova smrdělo benzinem. Odešel tak i můj starší kamarád,“ dodal Regner.

Cílevědomý a pracovitý muž se za své podnikatelské úspěchy dočkal v roce 2001 ocenění Podnikatel tisíciletí.

„Když jsme jej oceňovali, obdivovali jsme jeho neutuchající energii, kterou věnuje jak podnikání, tak rodině. Nejraději bych mu přidal dalších deset let,“ posteskl si předseda Sdružení podnikatelů Zlínského kraje Rudolf Chmelař.

Sám se prý stále nemůže vzpamatovat z obrovské ztráty. „Když jsme se to dozvěděli, byla to pro nás obrovská rána. Velmi nás jeho odchod bolí. Byl to totiž podnikatel s velkým P. Pracovitý, poctivý a těch superlativů bych našel samozřejmě mnohem více,“ doplnil Chmelař.

Smutek neskrýval ani zlínský primátor Miroslav Adámek. „Odchází jedna ze skutečných zlínských legend,“ konstatoval krátce.

Stopa Aloise Samohýla v dějinách Zlína je nesmazatelná. Jeho odkaz bude i nadále žít prostřednictvím jeho nejbližších, jeho firmy, muzea veteránů, jeho činů i slov.

„Podnikatel nesmí nikdy lhát a nesmí okrádat zákazníky. Kdybych měl mladým podnikatelům dát dobrou radu do začátku, tak je jednoznačná. Sliby, které dáváte, musíte vždy splnit. I k tomu chudému zákazníkovi se musíte navíc chovat jako k tomu bohatému,“ prozradil jednu ze svých zásad Deníku před rokem Alois Samohýl.

Odešel tak muž, který se i v pokročilém věku neváhal zapojit do fungování své firmy. Osobnost, která si vážila práce i vzdělání. Poslední rozloučení se zlínskou podnikatelskou legendou se uskuteční ve zlínském kostele svatých Filipa a Jakuba tento pátek ve 12.30 hodin. Po mši svaté pak budou jeho ostatky tiše zpopelněny.

Alois Samohýl

• narozen 9. 1. 1929 ve Zlíně

• se ženou Ludmilou má dva syny – Petra a Ladislava, oba podnikají

• pochází ze tří sourozenců, nyní 
má stejný počet vnoučat

• po násilném uzavření gymnázia 
se vyučil automechanikem

• od roku 1949 do roku 1971 byl zaměstnán v podniku Autopraga Mototechna Hradiště, kde pracoval 
22 let a 1 měsíc

• byl prodavačem, pojišťoval vozy 
a krátce působil jako autodopravce

• 45 měsíců sloužil u černých baronů v Podbořanech a Karlových Varech, i tam udělal velkou pracovní kariéru

• v roce 2001 získal ocenění 
Podnikatel tisíciletí

• zemřel 27. listopadu ve věku 82 let