„Loni byl výjimečný rok na úrodu obilovin, letos to bude o to horší. Vůbec nejhorší úrodu jsme však zaznamenali v roce 2000,“ zavzpomínal Ladislav Zelený, ředitel zemědělské společnosti Ostrožsko v Ostrožské Lhotě, jednoho z největších pěstitelů zemědělských plodin v regionu. Obiloviny tato společnost vysadila na 1350 hektarech půdy.

Ostatní zemědělské společnosti v našem regionu pěstují podle údajů agrární komory především ozimý ječmen a pšenici. Ty se na Slovácku začaly séct jako první. Pak přejdou na řepku a vrátí se k obilovinám. Stejné faktory údajně ovlivní i úrodu na opačném konci regionu. Agronom Zemaspolu Uherský Brod Radomír Láska uvedl, že podle jejich sledování na jejich úrodu spadlo za květen a červen sotva 60 milimetrů srážek, což je podprůměrné množství.

„V normě byl pouze duben,“ doplnil jeho slova Ladislav Zelený. V Zemaspolu žně už začaly také, a to sečením pšenice. V této společnosti letos osadili 85 hektarů ječmene ozimého, 105 hektarů řepky, 516 hektarů pšenice ozimé a 92 hektarů jarní pšenice. V plném nasazení jsou rovněž v okolí Zlechova. V lánech řepky začaly séct čtyři kombajny, den po svátku Markéty.

„Sklizeň řepky z plochy 239 hektarů dokončíme v pondělí, do ozimé pšenice, kterou letos pěstujeme na 730 hektarech, se kombajny zakousnou, pokud to počasí dovolí, v úterý,“ svěřil se předseda představenstva Agro Zlechov Josef Hrabec. Pěstitelé se shodují na letošních nižších výnosech. „Ještě je brzy odhadovat, posečena je zatím malá část ozimého ječmene v regionu, ale podle odhadů lze počítat s úrodu asi o 10 až 20 procent horší než v minulých letech u této komodity,“ nechala se slyšet ředitelka okresní agrární komory v Uherském Hradišti Dagmar Gracová. Potvrdila slova zemědělců, že největší vliv na letošní výnos bude mít dosavadní počasí bez deště.

„V době, kdy obiloviny potřebovaly nabrat objem, bylo hodně sucho, takže pokud byla půda pod nimi písčitá, hodně zasychaly,“ popsala ředitelka okresní agrární komory. V době žní by úrodu mohly podle jejích slov ještě ovlivnit deště. „Pokud by ale nyní týden pršelo, zhoršovala by se kvalita zrna,“ uvedla Dagmar Gracová. Nižší úroda pravděpodobně ovlivní také cenu obilí. „Je těžké odhadovat, jaký to bude mít vliv. Ceny se totiž určují na obilných burzách mimo republiku. Otázka je, kolik bude obilovin z jiných zdrojů. Ale je možné, že ceny stoupnou,“ prozradila Dagmar Gracová.