„Projev pana prezidenta byl koncipován tak, aby oslovil co největší spektrum občanů. Ačkoliv se obešel bez bonmotů, přesto si Zeman neodpustil komentovat svůj vztah k médiím. Podle mého mínění zůstává na stejné pozici, na jaké byl doposud," poznamenal Rostislav Rajchl, uhersko- brodský zastupitel a vedoucí tamní hvězdárny. Ten dává za pravdu názoru některých českých politiků, že v Zemanově projevu měla zaznít otázka zahraniční orientace naší země. „Pan prezident se vymezil ke Klausově amnestii, což mu možná přinese nějaké body. Je výborným rétorem. Projev nečetl a nedopustil se chyby ani při slibu, byť jej podepsal s chybou, která se do něj nikoliv jeho vinou vloudila," okomentoval Rajchl část velkého dne nové hlavy českého státu.

Nedakonický starosta Jiří Smělík však zmiňované chybě velkou váhu nepřisuzuje. „Podstatné bylo to, že Miloš Zeman řekl slib spatra a přesně, bez té malé nepřesnosti. Opravenou verzi slibu pak odpoledne podepsal znovu," řekl s pousmáním Jiří Smělík. Zda se Zemanovy projevy obejdou bez bonmotů, však nedokáže posoudit. Podle Smělíka je důležité, že si občané Česka mohli poprvé zvolit svého prezidenta sami. „Očekávám od něj lidštější, otevřenější a přátelštější přístup k občanům," dodal nedakonický starosta.

Odpověď na otázku, zda bude Zeman jiný a lidovější než dosavadní prezident Václav Klaus, dlouho nehledal Jan Pijáček, starosta Vlčnova. V mnoha věcech bude podle něj vystupovat stejně, ale mluvit prý bude trochu odlišněji než Václav Klaus. „Pod pasáž prezidentova projevu, v níž kritizoval některé poměry v České republice, především korupční prostředí, pod tu se mohu podepsat. Trochu mě překvapil jeho ostrý tón k médiím. Ale dalo se to od něj očekávat, protože ve svém věku Miloš Zeman zase tak rychle své názory měnit nebude," uvedl svůj názor Pijáček.

Osvětimanský starosta Otakar Berka přiznal, že neměl možnost sledovat přímý televizní přenos prezidentské inaugurace, protože měl jednání na úřadech v Uherském Hradišti. „Na televizní zpravodajství z inaugurace jsem se podíval až večer. Myslím si, že Zeman bude dobrým prezidentem. Podporovat spolupráci sociálních demokratů s komunisty ale nebude," domnívá se Berka.

Uherskohradišťský starosta Květoslav Tichavský přiznal, že Miloš Zeman sice není jeho krevní skupina, ale jako prezidenta jej vnímá. „Byl poprvé v historii Česka zvolen hlavou státu lidmi, kteří po takovém volebním systému volali," řekl Tichavský.

Na sledování pátečního televizního přenosu z Pražského hradu neměla pro pracovní vytížení čas ani starostka Popovic Jitka Nováková. Té nesedí zejména Zemanovo vystupování. „Myslím si, že se Zeman nezměnil. Od hlavy a reprezentanta státu bych čekala jiné jednání," tvrdila první žena Popovic.

Komu se prezidentův projev s drobnými výhradami líbil, to byla osmdesátiletá Jiřina Pavlíková z Uherského Hradiště. „Jen aby nezapomínal na nás důchodce a hendikepované občany. Ti jsou nejvíce postiženi těmi různými balíčky a úspornými opatřeními," nechala se slyšet seniorka.