Celý článek: V Havřicích se srazil vlak s autem

Vlakem odhozené vozidlo poničilo také novou signalizaci a závoru, která tam nezapojená stojí už delší dobu. Obyvatelé Havřic přitom právě toto křížení silnice s železnicí považují již léta za velmi nebezpečné.

„Už od dětství si pamatuji, že se tam často stávaly nehody. Místní vědí, že si musejí dávat veliký pozor, protože nějaký čas tam nefungoval ani semafor. Závory by tam byly velice potřebné,“ poznamenal Broďan Vlastimil Mahdal.

Skutečnost, že by provozuschopné závory mohly nehodě zabránit, připustil i mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský. „Nehodě by to mohlo zabránit, ale ani v případě fungujících závor nejde srážku vlaku s autem vyloučit. V řadě případů lidé závory objedou a někdy i polámou,“ komentoval hypotetickopu situaci Šťáhlavský.

Instalaci a starost o koleje a zabezpečovací zařízení má však v kompetenci Správa dopravní železniční cesty. Jak uvedl zástupce této společnosti Jiří Šťastný, je instalace závor v Uherském Brodě, ale i v nedalekých Hradčovicích součástí stále budované, dálkově ovládané trati Veselí nad Moravou – Luhačovice.

„Na pátého prosince je plánována technická bezpečnostní zkouška. Zprovoznění celé liniové stavby, která bude řízena a obsluhována z železniční stanice Uherský Brod, předpokládáme v polovině ledna roku 2009,“ doplnil Šťastný.

Při sobotní nehodě se ve vozidle, jehož řidička přehlédla stávají signalizaci, zranily dvě ženy těžce a jedna lehce. Celková škoda se vyhoupla na tři sta šedesát tisíc.

Přečtěte si také:

Na přejezd vjeli těsně před vlakem