Obyvatelé Buchlovic marně doufali, že se nádrž bude důkladně opravovat. Na pěkné koupání si musí nechat zajít chuť

„Prakticky všichni v obci by si přáli, aby se Smraďavka pořádně vyčistila a bylo tam hezké koupání jako před lety. Jenže upřímně řečeno, už tady tomu nikdo nevěří. Je to tam čím dál hnusnější," zlobí se jedna z obyvatelek Buchlovic, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Podle místostarosty Buchlovic Bořka Žižlavského by se na Smraďavce měla opravovat hráz, která je narušená. „Možná by mohlo jít také o revitalizaci přehrady," zadoufal Bořek Žižlavský.

Jeho optimismus ale přibrzdila Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR, které jsou vlastníkem přehrady. Opravovat se bude pouze hráz, která měla být poškozena zejména neoprávněným užíváním jako přístupu k objektům za ní. Čištění nádrže mluvčí vyvrátila. Šance ovšem ještě žije, s místostarostou se totiž shodla na tom, že celý projekt oprav by měl být dokončen až v příštím roce.

Současný nízký stav vody je způsoben dlouhodobým suchem. „Z toho důvodu posilujeme průtok vody v Dlouhé řece protékající Boršicemi a Nedakonicemi," vysvětlila Eva Jouklová s tím, že Lesy ČR regulují hladinu vody na základě schváleného manipulačního řádu. Hladina podle ní stále ještě nedosáhla stanovené hranice, pod níž už není možné vodu vypouštět.

Situaci bedlivě sledují rybáři, úhyn ryb podle nich ale zatím nehrozí. „Voda rybám i při zmenšení objemové plochy zatím poskytuje dostatek kyslíku," uvedl Milan Lukáš, zástupce hospodáře Místní organizace Moravského rybářského svazu.

S úbytkem vody v nádrži podle něj rybáři jako uživatelé rybářského revíru stejně nemohou nic dělat. „Můžeme jen doufat, že zaprší. Zatím je ale úbytek vody spíš výhodou, protože ryby jsou na menším prostoru a rybářům lépe berou," pousmál se Milan Lukáš.

Současný stav přehrady ovšem pořádně štve tamní podnikatele. „V programu táborů, které organizuji, mám každoročně plavení koní, aby si děti vyzkoušely i tuto aktivitu, teď ji musím vynechávat," říká majitel ranče Nevada Antonín Nevřiva.

Dokud prý nádrž patřila pod Povodí Moravy, mohl po dohodě vždy po osmnácté hodině chodit koně plavit, nyní ale zvířatům dosahuje hladina sotva po kolena. „Koně se boří do bláta, které navíc může být zdrojem nákazy a komárů," stěžuje si.

Na půl milionu korun vyčíslil svou předpokládanou ztrátu Michal Půlkrábek, který na Smraďavce provozuje penzion Na přehradě. Pláž přiléhající k penzionu totiž zeje prázdnotou. „Co by taky lidé dělali na pláži, která je zablácená a navíc lemuje nádrž, v níž není voda," bezmocně krčí rameny Michal Půlkrábek.

Kdy se lidé dočkají opět plné přehrady? „Až pořádně zaprší," uzavřela mluvčí Lesů ČR.

LUCIE MARTINÁKOVÁ, MICHAL SLADKÝ