„Nemocnice Zlínského kraje se i přes Vánoce plnily covidovými pacienty. K dnešnímu dni (29. 12. 2020 – pozn. red.) je ve čtyřech nemocnicích v kraji hospitalizováno celkem 341 pacientů s koronavirem, přičemž 47 z nich je na intenzivní péči,“ sdělil Radim Holiš.

Na vrcholu svých kapacit pro covidové pacienty jsou nemocnice Valašské Meziříčí, Vsetín a Kroměříž. Situace v kraji je tak podle hejtmana velmi vážná.

„Aktuálně je v krajských nemocnicích volných 35 standardních lůžek s kyslíkem, lůžka intenzivní péče jsou zaplněna přibližně z poloviny. Bohužel, nemocných s covidem přibývá i mezi zdravotníky. V provozu teď chybí více než 450 zdravotníků,“ přiblížil hejtman.

Na jednání Krizového štábu zazněla také informace z Kroměřížské nemocnice, která je dlouhodobě na hraně kapacity covidových lůžek.

Mezi řediteli nemocnic platí domluva, že v případě potřeby budou pacienti z Kroměřížska směřováni do nemocnic ve Zlíně a Uherském Hradišti.

HOLIŠ: DĚLÁME TO PRO SVÉ BLÍZKÉ

„Podle slov ředitele KNTB Radomíra Maráčka je už teď v nemocnicích výrazně omezena péče, zdravotníkům dochází síly a čekají je další týdny maximálního nasazení. Tohle by si lidé měli uvědomit. Vyzývám obyvatele, aby nepolevovali v dodržování pravidla 3R – ruce – roušky – rozestupy a blížící se konec roku oslavili raději komorně, bez návštěv přátel. Děláme to i pro své blízké,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Zlínský kraj se také připravuje na očkování proti koronaviru.

„Očekáváme, že s očkováním zdravotníků začneme v nejbližších dnech, jakmile obdržíme vakcíny. Nejprve budou očkovaní zdravotníci v nemocnicích a na záchranné službě, další skupiny budou následovat. Zájem o očkování mezi zdravotníky je velký. K očkování veřejnosti dojde až v následujících měsících,“ doplnila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová.