„V současné době máme k dispozici 95 lůžek a o pacienty se stará 35 sester. Ze zkušeností mohu říct, že v minulosti byl zájem o práci zdravotní sestry značně větší než v současné době. Prozatím se ale s nedostatkem pracovnic nepotýkáme, tento stav je ideální,“ sdělil ředitel Městské nemocnice s poliklinikou v Uherském Brodě Stanislav Lečbych, v jehož zařízení se léčí zejména senioři a akutně nemocní s infarkty, mozkovými příhodami a podobně.

Největší regionální nemocnice v Uherském Hradišti disponuje 739 lůžky a 465 zdravotními sestrami. Podle mluvčího tohoto zdravotnického ústavu se jedná o minimální nutný počet sester, který je nutný k zabezpečení bezproblémového chodu nemocnice. A průměrná odměna pro sestru? Za náročnou práci dostane 18 504 korun měsíčně. „O přímém nedostatku nelze mluvit. Byli bychom ale schopni přijmout deset až patnáct zdravotních sester kvůli plynulejšímu zajištění pracovních směn personálu. Pokud bychom tyto nové síly získali, zaměstnali bychom je především na oddělení následné péče,“ poznamenal mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Některé bývalé zdravotní sestry tvrdí, že práce v nemocnici je mimořádně náročná a výdělek neodpovídá vynaložené námaze. „Pracovala jsem na oddělení dlouhodobě nemocných, dnes se tomuto pracovišti říká oddělení následné péče. Mnozí z nemocných jsou staří a doslova bezvládní lidé. Sestry je musí zvedat, omývat, převracet, ošetřovat proleženiny, někteří pacienti mají závažné psychické a fyzické potíže. Na podobná oddělení by bylo vhodné zaměstnat i muže jako pomocný personál, právě kvůli výpomoci sestrám,“ podělila se o své zkušenosti třiašedesátiletá Karla Zábranská, která před odchodem do důchodu vydělávala měsíčně zhruba patnáct tisíc korun.

Mnohé absolventky zdravotnických středních škol už nyní uvažují o tom, že se po skončení studia nechají zaměstnat v zahraničí. „Chtěla bych pracovat buď v Praze, Hradci Králové, nebo v zahraničí. V obou českých městech mám dobré přátele a v zahraničí bych si vydělala zřejmě mnohem větší peníze než v České republice. Zřejmě dám přednost druhé variantě,“ zamyslela se šestnáctiletá budoucí zdravotní sestra Jitka Stupková.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.