Krátce po sedmnácté hodině, kdy už měla na mužském oddělení rozdané dárky, a jednadvacet zdravotně a tělesně postižených uživatelů sociálních služeb se z nich radovalo pod ozdobeným vánočním stromkem, si našla čas, abychom si o tom popovídali při šálku kávy.

„Už třetím rokem sloužím o Štědrém dnu dvanáctihodinovou službu. Beru si ji proto, že už mám děti odrostlé. Chci, aby se mladé pracovnice z našeho oddělení mohly věnovat svým ratolestem a užívat si s nimi to neopakovatelné kouzlo Štědrého dne," objasňuje zákulisí vánoční služby pětapadesátiletá Alžběta Možná.

Handicapovaným lidem rozdává lásku a podává pomocnou ruku už osmadvacet let. Kolikrát za tu dobu u nich měla službu právě o Štědrém dnu nebo o svátcích vánočních, to nikdy nepočítala.

„Jako zdravotní sestra jsem našla své místo mezi uživateli sociálních služeb nejen ve všední dny, ale o svátcích. Vždyť oni mají stejnou hodnotu jako zdraví lidé, byť jsou jejich tělesné nebo duševní možnosti trochu omezené. Potřebují ale lásku, pochopení i pohlazení," svěřuje se zdravotní sestra. K postiženým mužům na oddělení, jejichž věk se pohybuje mezi osmadvaceti až osmdesáti roky, musí mít individuální, přirozený, laskavý a nekonečně trpělivý přístup.

Štědrý den je pro uživatele služeb Vincentina, kteří prožívají ten svůj svět po svém, krásnou oázou v běhu vánočních dnů. „Vnímají jej velice intenzivně. Je pro ně tím největším svátkem Vánoc. Oni toho dne nemohou dospat a netrpělivě čekají na dárky od Ježíška, o něž si sami nebo s pomocí ošetřovatelského personálu napsali," řekne Alžběta Možná, která umí svým klientům s pokorou naslouchat a přitom se od nich nejvíce dozví. O Štědrém dnu, zvláště když jim rozdávala dárky - aniž si to třeba uvědomila - vyvolala a zopakovala onu atmosféru i iluzi dnů z jejího dětství, které dávno odnesl čas.

„Stromeček strojíme už několik dnů před Štědrým dnem, takže na oddělení, tak jako je tomu doma, zavládne vánoční nálada. Když jsem v patnáct hodin začala rozdávat dárky, z očí klientů se zračila ohromná radost," otevírá paní Alžběta jednu kapitolku Štědrého dne na mužském oddělení Vincentina. S pousmáním prozrazuje, že kdyby klienti-kuřáci neměli pod stromečkem cigarety nebo tabák, nebyl by to ten správný dárek, který patří ke Štědrému dnu. „A služba o něm či o jiných svátcích je jako každá jiná," dodává Alžběta Možná.