„Výroční schůze byla stejně jako ty předešlé, takovým malým svátkem, kterým uzavíráme rok a plánujeme nové akce na ten další,“ řekla Slováckému deníku místopředsedkyně devítičlenného výboru Květoslava Podškubková a pokračovala: „V obou zmíněných organizacích, které řídí jeden devítičlenný výbor, máme kromě členů z Velehradu také ze Salaše, Modré, Zlechova, Tupes, Břestku, Brna, Zlína, Uherského Hradiště a Ostravy,“ dodala Květoslava Podškubková.

Život celé řady členů zdravotně a tělesně postižených z velehradských organizací není jednoduchý. Řada z nich, ač už mají na svých bedrech sedm, osm i devět křížků, se potýká s menšími či většími zdravotními problémy, které musí řešit s obvodními lékaři nebo v nemocnicích. Nad některými zdravotními problémy někteří jen mávnou rukou, kvůli jiným prožívají velké bolesti a mnoho bezesných nocí.

„Velmi mě těší, že jsem při výroční schůzi zmíněných organizací viděl plný sál lidí, kteří mají chuť se setkávat, kteří chtějí smysluplně společně trávit čas. Je skvělé, že je tady taky dlouhodobě fungující skupina, která investuje svůj čas do práce pro druhé a organizuje tyto celoroční akce. Pro fungování společnosti je to velmi cenné,“ řekl sebejistě Aleš Mergental, starosta Velehradu.

Čtvrtý košt pálenek a likérů v Nedakonicích
V Nedakonicích koštovali pálenky a likéry. Co za nejlepší? Ceny i sladká pusa

Finanční prostředky z rozpočtu obce Velehrad, Zlechov, Tupesy, Modrá, Salaš a dalších sponzorů jsou každoročně vynaloženy především na systematické a dlouhodobé upevnění zdraví členů sdružení po celý rok, zvláště na týdenní relaxační a ozdravné pobyty v hotelu Pohoda v Luhačovicích.

„V červnu letošního roku se zúčastní 46 našich členů ozdravného pobytu v Luhačovicích, deset dalších pak až v listopadu. Několik desítek členů si už na výroční členské schůzi zaplatilo zájezdy na Sv. Hostýn, na Zelenou Horu u Žďáru nad Sázavou, do Moravského Krumlova, na Pustevny či do milotického zámku na Hodonínsku,“ vypočítávala hospodářka organizací Lidmila Holásková.

  Většin plánovaných akcí svědčí o snaze členů výboru nabídnout všem zájemcům široké spektrum možností k upevňování zdraví. Naši členové, vzhledem ke svému věku a omezeným možnostem pohybu, jsou za ně vděční. Zájezdy po pamětihodnostech naší vlasti jsou u našich členů velmi oblíbené a vždy podle možností obsazené.

Skutečná síla zdravotně a tělesně postižených členů se poznala v okamžiku, kdy si mysleli, že už nemůže být hůř. Právě takové zlomové okamžiky svého života zažilo několik členů našich organizací, kdy prožívali covid a jiné nemoci, ať už srdeční, cévní a podobně. Ale přesto se svými nemocemi statečně bojovali.