Oslavy 110. jubilea spolku Orel, jehož prioritou je především podpora sportu pro všechny, začaly za účasti významných představitelů politického i veřejného života na velehradském hřbitově, a to u hrobu významné osobnosti českých dějin, moudrého, prozíravého a tolerantního P. Jana Šrámka. 

To on založil čs. Orla, byl prvním předsedou Československé strany lidové, předsedou londýnské exilové vlády v Londýně, po roce 1945 členem československé vlády, ale také zakladatelem kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje.

„Jan Šrámek, významný rodák olomouckého regionu, jehož heslem bylo: Dohodli jsme se, že se dohodneme, si proto velice přál být pochován na Velehradě. On totiž chtěl, abychom věděli, že Orel je ten, kdo drží cyrilometodějskou tradici. Bez ustání ji na Velehradě drží Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje, zatímco Župa velehradská zase stráží nejen Šrámkův hrob, ale i jeho myšlenky,“ řekl u hrobu politika a kněze Stanislav Juránek, starosta křesťanské a sportovní organizace Orel.

SETKÁNÍ. Na Velehradě si dalo o víkendu dostaveníčko 350 mladých věřících absolventů nejen vysokých škol.
Co je cíl? Bylo motto IV. ročníku Absolventského Velehradu

Ta má ke konci letošní druhé květnové dekády 19 206 členů, působících v 250 jednotách na celém území České republiky. „Jsem nesmírně rád, že se dnešních oslav zúčastnil velký počet členů Orla a jeho příznivců. Na slavnost dorazili nejen moravské jednoty, ale také z jižních a východních Čech, Chomutova či z Vysokého Mýta,“ pochvaloval si starosta Orla.

Po jeho projevu, státní a orelské hymně s názvem Ó zdroji pravdy, dobra, všech krás, se vydal slavnostní průvod v čele s historickými prapory orelských jednot a dechovou hudbou Vnorovjané do Archeoskanzenu Modrá, kde se uskutečnila mše svatá.

„Vzhledem k tomu, že v sobotu jsme měli 3. ročník celostátního Folklorního festivalu v Brně, v doprovodném kulturním programu už dnes vystupují převážně soubory a skupiny z okolí. Kupříkladu z Orla Staré Město, Strážnice, Kelč, Vizovice, Devět křížů, Domanín, Milotice, Zlín, Moravský Písek a Brno,“ informovala Miluše Macková, místostarostka Orla.

Neodpustila si poznámku, že po znovuobnovení Orla bylo sídlo ústředního sekretariátu vždy v pronajatých kancelářích v Brně. „Loni jsme zakoupili menší objekt, který v současné době prochází stavebními úpravami a rekonstrukcí. U příležitosti 110. výročí Orla budeme asi v polovině června otevírat hnízdečko malé, ale naše.  Orel bude konečně ve svém na adrese Kurská 792/3, Brno,“ prozradila Miluše Macková.

Svatohostýnská včelařská pouť 2019
Svatý Hostýn: na pouti včelařů nechyběli hejtman, arcibiskup ani Nivničané