„Tady se musí krásně houbařit,“ říkám si pro sebe a matně si vzpomínám na fotografie místního klubu mykologů, kteří v Lipinách před třinácti lety vybudovali památník americkému pilotovi z druhé světové války, jehož letadlo tam Němci sestřelili.

Po dalších desítkách metrů mi však urputné boje z první poloviny minulého století připomíná ještě jeden monument.

Více než padesát metrů dlouhá, patnáct metrů široká a v hřebenu na pět metrů vysoká polorozpadlá hala zasazená do jinak panenské přírody podhůří Bílých Karpat. Právě o té jsem už slyšel z úst nivnického rodáka Karla Šika, který je ve zdejších končinách jako doma.

„Schválně se běžte podívat na tu zříceninu. Myslím si, že by nejenom mě zajímalo, jak je možné, že se něco takového toleruje v chráněné krajinné oblasti,“ vyzýval mě před časem.

Průtah Nivnicí změní povrch.
Z průtahu Nivnicí zmizí kostky

Vybydlená budova s grafity na zdech

Když se s opatrností blížím k jejímu vstupu, přestávám vnímat rozpadlou střechu bijící každého kolemjdoucího na stovky metrů do očí a začínám objevovat jemné kontury prozrazující neslavnou minulost chátrajícího objektu. Vytrhané rozvody elektřiny, díry ve zdi, kde kdysi pravděpodobně bývaly rámy od dveří a k mému překvapení také graffity a různé nápisy na zdech.

Evidentně pod krovy střechy, která s obdivuhodnou zarputilostí odolává gravitačním zákonům někdo čas od času hledá své útočiště. Tak nějak tuším, že se jedná o nezvané hosty, což mě posléze potvrzuje i ředitel zemědělského družstva, které objekt několik let vlastnilo.

Ilustrační foto.
Dopravu mezi Uherským Brodem a Nivnicí budou řídit semafory

„Ještě před revolucí zde byl ovčín a později jsme v objektu chovali i jalovice. Po devětaosmdesátém však rapidně klesla poptávka po chovech a tak se budova vystěhovala. Ve třiadevadesátém jsme ji pak prodali panu Tomancovi a od té doby je stále vybydlená, ačkoliv ji tehdy kupoval se záměrem ji opravit,“ poodkryl historii budovy Josef Minařík.

Majitel objektu: podnikatelský záměr stále trvá

O tom, co bude se zříceninou ovčína, jednalo se současným majitelem Stanislavem Tomancem také vedení radnice v Nivnici, na jejímž katastrálním území se stavba nachází.

„Asi před rokem jsme evidovali na pozemcích černou skládku pneumatik, kterou následně musel vlastník pozemku vyvézt. Přestože bychom byli nejraději za to, kdyby zřícenina zmizela, jedná se o soukromý majetek, na nějž nemáme z pozice obce žádnou páku,“ krčil rameny starosta Nivnice Miroslav Vykydal.

Společně se Stanislavem Tomancem vlastní přilehlé pozemky včetně bývalého ovčína Jiřina Tomancová. Ta mi sice do telefonu potvrdila, že vzhledem k provozování velkoobchodu chtěli na místě ovčína vybudovat sklad, který tehdy provozovali v Uherském Hradišti. Z finančních důvodů však z toho sešlo. Sdílnější nakonec nebyl ani Stanislav Tomanec.

Finalistka České Miss Vendula Soukeníková z Nivnice.
O titul Česká miss bojuje dívka z Nivnice

„Záměr, který jsem měl při koupi budovy, stále trvá, nicméně by bylo předčasné o něm mluvit blíže,“ pouze dodal.

Zejména pro něj tak zůstává ve vzduchu viset nezodpovězená otázka, jak dlouho ještě bude někdejší ovčín v Lipinách zarůstat křovím, pozvolna se rozpadat, pohoršovat Nivničany a děsit náhodné kolemjdoucí obdivovatele bělokarpatské krajiny.