Podle vedoucího odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál Jaroslava Čožíka je tato amnestie zatím nejúspěšnější. „Její podmínky jsou totiž daleko mírnější. Lidé už nemusejí vysvětlovat, kde k té zbrani přišli. Tato povinnost platila při poslední amnestii, která byla vyhlášena před šesti lety. Za půl roku odevzdalo na Zlínsku zbraň devětašedesát obyvatel. Nyní je to už čtyřicet a do jejího konce zbývají ještě necelé tři měsíce,“ přiblížil Čožík.

Nejvíce střelných zbraní, a to dvaačtyřicet, odevzdali zatím lidé z Uherskohradišťska, naopak nejméně na Kroměřížsku. Na oddělení zbraní a střeliva přišlo jen osmnáct lidí.

Na vsetínskou policii doneslo střelnou zbraň celkem čtyřiadvacet lidí. „Vesměs se jedná o kulovnice, revolvery i pistole. Ty všechny spadají do kategorie, na niž je třeba mít zbrojní průkaz. Dokonce nám přinesli i pušky s damaškovými nebo drátěnými hlavněmi, které pocházejí z devatenáctého století,“ prozradila Jana Stráňanská z odboru služby pro zbraně a střelivo.

Dodala, že na pistole či pušky většinou lidé narazili při likvidování pozůstalostí a podobně. „Většina zbraní totiž nebyla delší dobu používaná,“ doplnila policistka.

Každou donesenou zbraň policisté pošlou do Brna, kde experti zjistí, zda s ní nebyl v minulosti spáchán nějaký trestný čin. „Prozatím jsme žádný takový případ v kraji neměli,“ doplnil Čožík. Po zkoumání mohou jejich majitelé požádat policii o zlegalizování a vyřídit si zbrojní průkaz.

V kraji vlastní střelnou zbraň téměř třicet tisíc lidí. Za loňský rok odhalili policisté v regionu takřka tři desítky načerno držených zbraní. Za to hrozí až jednoleté vězení.

Čtěte také:

Nelegální zbraně vrátilo na Slovácku zatím 29 lidí