V ČLÁNKU NAJDETE:
Když nás něco bolí, zajdeme do lékárny a koupíme si tabletku. Pokud si toužíme něco vypěstovat, není nic snadnějšího než si přinést z některého z hobby marketů sazeničky a zásobu umělých hnojiv. A když se cítíme zahlcení stresem a úzkostí? Seriál nebo prohlížení si sociálních sítí poskytnou na chvíli pozapomenutí.
Současná doba s sebou přináší bezesporu spoustu výhod. Stále více lidí si však začíná uvědomovat, že mnohá moderní řešení jsou spíše krátkozraká a že u řady záležitostí není vůbec špatné inspirovat se staletími prověřenými zkušenostmi našich předků.
Pokud se k takovým lidem řadíte i vy, pak by vás mohl zaujmout unikátní projekt Zážitkové léto 2024. Akce se koná po celé léto v panenské přírodě Bílých Karpat a za jejím uspořádáním stojí členové místního spolku Společenství tvořivých lidí (STVOL).
Nadšenci ze STVOLu se rozhodli návštěvníkům ukázat nejen kouzlo Bílých Karpat, ale také to, jaké polozapomenuté poklady v sobě ukrývá příroda i jak je možné v běžném životě efektivně využívat znalosti tradičních řemesel a umění.
Přírodní domy i zdravá zahrada
Milovníky udržitelnosti by například mohl zaujmout workshop přípravy hliněných omítek pod vedením Dana Grmely. Stavební inženýr a odborný poradce pro nízkoenergetické a pasivní domy z přírodních materiálů návštěvníky nejen naučí, jak s hliněnými omítkami a dalšími přírodními materiály pracovat, ale taky rád poradí s konkrétními projekty.
Kdo si rád něco vypěstuje na zahrádce, toho zase určitě zaujmou zkušenosti Dana Grmely a Zity Zapadlové, jak správně pečovat o půdu, aby byla stále zdravá a úrodná. A protože základem úspěchu je umět k sobě rostliny správně nakombinovat, aby co nejvíce prospívaly, poradí i v této oblasti.
Radim Pešek z Ovocné školky Bojkovice si pro zájemce zase připravil povídání o ovocných dřevinách. Návštěvníci se můžou těšit nejen na přednášku o polozapomenutých starých odrůdách či naopak „stromových“ novinkách, ale také na ochutnávku.
Bylinky léčí tělo i duši
Milovníky bylinek by zase neměl minout program pod vedením zkušené bylinkářky Kateřiny Černé. Drobná dáma plná strhující energie vysvětlí, po jakých rostlinkách se během léta dívat, aby člověk podpořil své zdraví. A mimochodem, víte, že samosběr bylinek prospívá tělu i duši sám o sobě?
O darech „přírodní lékárny“ i moci a síle vlastního těla se během komentované procházky po Žítkové rozpovídá Lenka Hermannová. Ze zážitkové procházky po jedné z nejznámějších obcí Moravských Kopanic (proslavené zejména díky fenoménu žítkovských bohyní) si tak účastníci odnesou nejen spoustu zážitků, ale také informací.
Žítková se nachází vysoko v kopcích Bílých Karpat:
Na chvíli kovářem
A kdo by si rád zkusil něco opravdu nezvyklého, ten může navštívit zkušeného mistra kováře Jakuba Uhlíře přímo v jeho dílně. Pro návštěvníky si připravil nejen komentovanou ukázku výroby nejrůznějších věcí, ale právě také možnost ukovat si svůj vlastní výrobek.
Akce Zážitkové léto toho však nabídne ještě daleko víc; od relaxačních a pohybových aktivit až třeba po hudební workshop. Více informací najdete ZDE.
Na co se můžete těšit
- Stolístková zahrada (Ludmila a David Prachařovi): 4. srpna a 8. září
- Zažij Žítkovou v těle (Lenka Hermannová): 20. července a 17. srpna
- Koldokol „dveře dokořán“ (firma Kdokol): 12. a 26. července a 23. srpna
- Prožij svou Sílu – kování pro veřejnost (Jakub Uhlíř): 12. a 26. července a 23. srpna
- Workshop hliněných omítek (Dan Grmela): pobytový worskhop od 12. do 14. července
- Lesní mysl (Jana Tesařová): 19. července
- Ovocná školka Bojkovice (Radim Pešek): 3. srpna
- Povídání o bylinkách na louce (Kateřina Černá): 3. a 11. srpna
- Soběstačný dům a permakulturní zahrada (Dan Grmela a Zita Zapadlová): 10. srpna
- Tadelakt prakticky (Dan Grmela): pobytový worskhop od 16. do 18. srpna
- Hudba přírody (Marek Gonda): 18. srpna
- Relaxační a pohybová flow (Hana Němcová, Miri Ormisová, Jana Tesařová): 24. srpna