Neobvyklou formu protestu zvolil majitel občerstvovací maringotky, která stojí ve Starém Městě u cyklostezky vedoucí při Baťově kanálu, Robert Hájek.

Provozovat zde občerstvovací stanici pro cyklisty se rozhodl letos, když zanedbaný pozemek koupil od předchozího majitele. „Dlouhé roky zde rostly náletové dřeviny a dvoumetrová tráva. Ve stavební buňce tu žili bezdomovci, kradli a obtěžovali lidi. Pozemek byl zakálený, válely se zde odpadky, láhve od toluenu, injekční stříkačky. Odvezli jsme tři kontejnery odpadu,“ líčí Hájek původní stav plácku, který dal se svou partou postupně do pořádku.

V maringotce se zeleným, žlutým a červeným pruhem si ale od minulé středy sodovku nikdo nekoupí. Hájkovi jeho podnikatelské aktivity zatrhl staroměstský stavební úřad. „Prodejní stánek občerstvení je umístěn v lokálním biocentru Zahrady bez jakéhokoliv opatření či povolení. Vlastníky stavby jsme tedy seznámili s platným územním plánem Starého Města a následně zahájili řízení o odstranění stavby, jak nám ukládá stavební zákon,“ konstatovala vedoucí stavebního úřadu ve Starém Městě Helena Štolhoferová.

Podle ní totiž stavba není v souladu s nynějším územním plánem města, Hájek si však může požádat o jeho změnu.

Maringotka s přístřeškem, pískoviště pro děti, posezení, ovocný sad i buňka s toaletami tak v posledních dnech zely prázdnotou. S tím se ale Robert Hájek nehodlá smířit. „Stavební úřad argumentuje nějakým biokoridorem. Podle mých zjištění, pokud zde nic nevyléváme a neznečišťujeme životní prostředí, se ničeho nedopouštíme. Provozovat jsme to chtěli jenom tři měsíce, takže ani živnostenský zákon neporušujeme. Budeme proto bojovat za udělení výjimky, kterých je všude kolem požehnaně,“ vzkázal Hájek. A svůj slib splnil.

Včera v 13 hodin vylezl na „protestní kůl“ Hájkův kamarád Petr Tanner. Společně s ním se na posedu bude střídat dalších sedm lidí, údajně až do vyčerpání. V akci by chtěli vydržet celý víkend až do pondělka. Živit je budou neprodané zásoby z maringotky. „To je krása. Supermarket, benzinka. A v biokoridoru je opravdu spousta zvěře!“ hlásil ironicky Tanner, když se uvelebil na asi pětimetrové dřevěné konstrukci.

Vedení města se podle slov starosty k setkání s protestujícími nechystá. „Nebudeme zbytečně jitřit emoce. Vylezli si na kůl na svém pozemku, je to jejich rozhodnutí,“ okomentoval akci staroměstský starosta Josef Bazala.

Provozovatelé „rasta maringotky“ v jamajských barvách si na svou stranu získali mnoho cyklistů, kteří využívali možnosti jejich občerstvení. Na petici za čtyři dny shromáždili kolem 250 podpisů. Nespokojená s konáním stavebního úřadu je i Ludmila Černíčková z Uherského Hradiště. „Deset let tady byl hrozný nepořádek. Ti kluci si to koupili a krásně opravili, je tu jabloňový sad, mobilní maringotka se dá kdykoliv odvézt. Ale bohužel, někomu to vadí,“ kroutí hlavou cyklistka.

Protestní akce ale zřejmě staroměstskou radnici ve svém postupu neobměkčí. „Porušili předpisy už tím, že museli maringotku na hůře přístupné místo přivézt zákazem vjezdu. A povolení na to rozhodně neměli,“ podotkl starosta Bazala.