Ivo Valenta se ptá Josefa Bazaly

Neobáváte se toho, že nová nemocnice ve Zlíně – Malenovicích doslova odsaje dosud kvalitní a dostupnou péči, kterou mají lidé ze Slovácka v místní nemocnici?

Právě naopak. Do okresních nemocnic jsou plánovány investice, které zkvalitní zdravotní péči. Výstavba nové nemocnice ve Zlíně přispěje k tomu, že budeme mít daleko dříve kvalitní krajskou nemocnici, která bude moderní, včetně špičkových přístrojů. Obyvatelé Zlínského kraje tak nebudou muset jezdit na některé operace mimo kraj a je tu velká šance, že mladí lékaři budou moci u nás, i díky moderním přístrojům, získávat tolik potřebné atestace. To nám dává naději, aby nám v kraji lékaři zůstali a neutíkali mimo region. 

Proč jste hlasoval za to, aby byl v uherskohradišťské nemocnici spalován nebezpečný zdravotnický odpad ze všech nemocnic Zlínského kraje?

V současnosti se v uherskohradišťské nemocnici zdravotnický odpad dlouhodobě spaluje. Plán moderní, vysoce ekologické spalovny předložil ředitel uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek, který přednesl i dostatek argumentů, které potvrdily, že nedojde k znečištění a ohrožení zdraví místních obyvatel.

Jaký máte názor na soukromé školství? 

Soukromé školství je pro mě především doplněk ke státnímu školství. Prioritou je, abychom se zaměřili na to, aby naše státní školství, ve kterém je nejvíce studentů, šlo s dobou. Aby nabízelo kvalitní vzdělání, které je potřebné na trhu práce a bylo efektivní.

Co Vás vedlo k hlasování pro personální změny a postupné vyklizení velehradského Vincentina? 

O personálních změnách na Velehradě jsem nerozhodoval já, ani zastupitelstvo kraje, ani jsme o nich nehlasovali. Na Velehradě z provozních důvodů došlo ke sloučení dvou organizačních jednotek do jedné, tím pádem zanikla i jedna ze dvou vedoucích pozic. Následně proběhlo výběrové řízení, které bylo v plné kompetenci Sociálních služeb Uherské Hradiště. Vyklízení Vincentina se také nekoná. V domově Buchlovská byly při požárním auditu zjištěny velké nedostatky a jelikož přáním všech bylo a je, aby klienti zůstali v prostředí, které znají, budou lidé z Buchlovské přemístěni na Vincentinum a do prázdné budovy na Salašské.

Jak naložíte se senátorským platem?

Jelikož nepodnikám nebo nevedu nějakou jinou činnost, pobíral bych pouze senátorský plat. Dlouhá léta přispíváme s manželkou na UNICEF, BAZALKU, kostel Svatého Ducha a na další charitativní účely. V tom budu pokračovat i z případného senátorského platu.

Josef Bazala se ptá Ivo Valenty

Odsouhlasila některý z Vašich zákonů Poslanecká sněmovna a podepsal jej i prezident?

Folkloristé vědí, že se mi podařilo osvobodit je od placení autorských poplatků u lidových písní, kde je autor neznámý. Je také spousta senátních úprav zákonů, na kterých jsem se podílel v oblasti daňových zákonů apod. Čtyřikrát jsem v Senátu prosadil návrh na toleranci 0,5 promile alkoholu u cyklistů na cyklostezkách, který bohužel lidovci „potopili“. Byl jsem několikrát úspěšný s podáním stížností k Ústavnímu soudu a v případě klíčové stížnosti na diskriminaci v oblasti zdravotních úhrad čekám na vyhlášení nálezu.

Minule jste do Senátu kandidoval s tím, že otevřete Slováckou tržnici, ta ale zkrachovala. Jak hodnotíte tento projekt?

Projekt Slovácké tržnice jsme ukončili, nicméně na Slovácku stále investuji. Podpořili jsme např. vybudování slováckého muzea v přírodě, Parku Rochus cca 28 miliony. Mnohamilionové investice šly do cestovního ruchu, například jde o unikátní labyrint Sklepy Mařatice ve Vinohradské ulici. Celý můj senátorský plat jde na podporu nadaných studentů. Od začátku jsem donátorem Slováckých slavností vína a otevřených památek, které jsem inicioval. Nadace SYNOT vyhlašuje každoročně granty na podporu neziskového sektoru, kdy byly podpořeny tisíce projektů stovkami milionů korun. Mohl bych dlouze pokračovat.

Přestěhoval jste se do Zlína. Nezvažoval jste ucházet se o senátorský mandát tam?

Voliči již před šesti lety dali jasně najevo, že pro ně není klíčové to, kde mám bydliště, ale kde mám srdce, a co jsem schopen pro Slovácko jako senátor udělat.

Jaké kroky jste učinil v boji proti těžbě štěrkopísku u Ostrohu?

O tuto kauzu jsem se aktivně zajímal jako jeden z prvních. Jednal jsem s místními lidmi i zástupci samospráv. Je s podivem, že lidovecké vedení kraje, na rozdíl od kraje Jihomoravského právně nezasáhlo. Úzce spolupracuji s advokátkou Janou Zwyrtek Hamplovou, která v kauze zastupuje obce a města a těší mne, že soud včera zrušil rozhodnutí báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru.

Do Senátu kandidujete za Soukromníky, sponzorujete Trikolóru, jste ale v klubu ODS. Budete v tomto klubu pokračovat i nadále?

Dlouhodobě podporuji středopravicové formace, zastávající zdravý rozum, boj proti byrokracii, boj za svobodu každého z nás a tradiční hodnoty. Jsem však na rozdíl od vás nezávislý. Nejsem a nikdy nebudu členem žádné strany. Nerozhoduji se tedy na základě stranické příslušnosti, ale svobodně - tak, jak je to pro Slovácko nejlepší, a tak to i zůstane.